Yerin 6 bin metre altında hazine var

Giriş Tarihi: 13.8.2016
Yerin 6 bin metre altında hazine var
125 milyon dolarlık yatırımla jeotermal üretmek üzere çalışmalarını tamamlayan Beştepeler Enerji, 25 megawatlık santralde üretim için eylülde düğmeye basacak. Germencik'te açtığı kuyularla yerin 3 bin metre altına inerek sıcak suya ulaşan Beştepeler Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Çevik, bugüne kadar 125 milyon dolar yatırım yaptıklarını ve ilk etapta 25 megawat enerji üreteceklerini söyledi. Çevik, "İlk olarak 16 kuyu açtık. Eylül ayında 25 megawatlık üretimi devreye sokacağız. 2017'de ikinci bölüm olan 20 megawatı devreye alacağız. Hedefimiz 5 yılda yeni kuyular açarak 100 megawata ulaşmak. Bunun için de toplam 350 milyon dolarlık yatırım yapacağız" dedi.

7 KAT ARTABİLİR
'de 2008'e kadar jeotermalden üretilen enerji miktarının toplam 15 megawat olduğuna dikkat çeken Çevik, şunları anlattı: "2008'de jeotermal kanununun çıkmasıyla birlikte sektörde yatırımlar arttı. Buna rağmen 700 megawatlık enerjiye ulaşıldı. Bu da 'nin enerji ihtiyacının ancak yüzde 2'sini karşılıyor. Türkiye'nin jeotermalde 5 bin megawatlık bir üretim potansiyeli var. Bence bu rakam daha yüksek. Çünkü ülkemizde halen ulaşılabilen kuyu mesafesi 3 bin metre. 5-6 binlere inildiğinde ikinci, hatta üçüncü rezervlere bile ulaşabiliriz."

SIRA ŞEHİT ÇOCUKLARINDA
Çevik, bu yıl başlattıkları bir projeyle bakımını devletin üstlendiği çocukları gruplar halinde otellerinde misafir ettiklerini aktardı. Çevik, "Bugüne kadar en çok heyecan duyduğum ve beni mutlu eden sosyal proje bu oldu. Şehit ve gazi çocuklarına da tatil yaptıracağız. Tüm işletmeler destek verirse, Türkiye'de tatil yapmayan çocuk kalmaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerin 6 bin metre altında hazine var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN