Ekonomik seferberlik zamanı

ekonomisinin istikrarını korumayı başardığını vurgulayan Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Sektör olarak güçlü mali bünyemiz sayesinde reel sektörün bu süreçten etkilenmemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi

Giriş Tarihi: 15.8.2016
Ekonomik seferberlik zamanı
Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, ekonomisinin, güçlü altyapısıyla her türlü iç ve dış müdahale girişimini bertaraf ederek istikrarını korumayı başardığını söyledi. 15 Temmuz sürecinde herhangi bir likidite sıkıntısı yaşanmadığı hatta, piyasaların çok kısa sürede normalleşmeyi başardığını belirten Taşkesenlioğlu, "Ciddi bir finansal dalgalanma yaşanmadı ve ekonomik istikrar yönünde ne kadar kararlı olduğumuz bir kez daha ispatlandı. Bu sürecin kontrollü geçişi için, bankacılık sektörü olarak elimizden gelen gayreti göstermeye hazırız. Ülkemizi hedef alan hain girişimlerin başarılı olmasına mahal vermemek için, bundan sonra da kararlı bir şekilde ekonomik seferberlik yürüteceğiz. Sektör olarak güçlü mali bünyemiz ve yüksek aktif kalitemiz sayesinde, risk yönetimini dikkatli ve denetimli bir şekilde sürdürecek ve reel sektörün bu süreçten etkilenmemesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN
'nin yatırımcılar açısından gayet güvenli bir liman olduğunun altını çizen Taşkesenlioğlu, piyasaları tedirgin edecek olumsuz anlamda hiçbir unsur bulunmadığını söyledi. Eldeki tüm verilerin 'nin kendine güvenmesi için yeterli olduğunun altını çizen Taşkesenlioğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Cari açık Türk ekonomisi için bir risk unsuru olmaktan uzaklaştı. Buna bağlı olarak Merkez Bankası'nın döviz rezervleri yılbaşından bu yana 9 milyar dolar yükselerek 120 milyar dolar seviyesine ulaştı. Ayrıca bütçe gerçekleşmeleri de Orta Vadeli Plan hedefleriyle uyum içerisinde seyrediyor ve mali disiplinin korunduğunu işaret ediyor. Bu veriler ışığında ülkemiz, makroekonomik dengeler açısından güçlü ve dayanıklı altyapısı sayesinde 15 Temmuz sürecini ekonomik anlamda hiçbir hasar almadan atlatmayı başardı ve yoluna devam ediyor."

TİCARİ KREDİLERİ 110.4 MİLYAR LİRA
HalkBank , yılın ilk yarısını 1 milyar 566 milyon TL net kârla tamamladı. 2015 sonuna göre toplam aktifleri yüzde 6.7 artışla 200.4 milyar TL'ye ulaşırken, kredileri yüzde 10.2 artışla 183.4 milyar TL'ye yükseldi. Bankanın toplam mevduatı ise 130.5 milyar TL oldu. Halkbank, KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu toplam ticari kredilerini 2015 yılsonuna göre yüzde 10.7 artışla 110.4 milyar TL'ye yükselterek üreten Türkiye'nin destekçisi olmaya devam etti. 2016 yılının ilk beş aylık döneminde sektörün KOBİ nakit kredi bakiyesi yaklaşık 10.6 milyar TL artarak 399.3 milyar TL'ye yükselirken, aynı dönemde 5.2 milyar TL KOBİ kredisi kullandıran Halkbank bu alanda, sektördeki artışın yarısı kadar büyüdü ve nakit kredi rakamını 53.5 milyar TL'ye taşıdı. KOBİ kredilerinde sektörün çok üzerinde bir performans gösteren Halkbank 2014 yılsonunda yüzde 11.7, 2015 yılsonunda yüzde 12.4 olan pazar payını Mayıs 2016 itibarıyla yüzde 13.4'e yükseltti.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ
Merkez Bankası'nın aldığı tedbirlerin piyasaların rahatlamasını sağladığını söyleyen Taşkesenlioğlu, "Türk Lirası'nın güçlü pozisyonunu koruduğu göz önüne alındığında, Merkez Bankası'nın bundan sonraki süreçte de faiz indirimine gitmesi gündeme gelecek. Merkez Bankası piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ederek, gerekmesi halinde finansal istikrarı destekleyici likidite tedbirleri almaya devam edecek. Bu süreçte, elimizi taşın altına koymaya ve üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmeye hazır ve gönüllüyüz. Halkbank olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da aynı tutkuyla çalışmaya devam edeceğimizi, demokrasi ve milli iradeye verdiğimiz değerle aziz milletimizin hizmetinde olmayı sürdüreceğimizi bir kez daha tekrar etmek isteriz. Türkiye'de yatırım yapmak, istihdam ve katma değer isteyen herkese kapımız açık" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik seferberlik zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN