Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomatik BES’e katılan kazanacak

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Obalı, yüzde 25’lik devlet katkısı ile hızla büyüyen Bireysel Emeklilik Sistemi’nin otomatik katılım ile ikinci bir ivme kazanacağını söyledi

Giriş Tarihi: 15.8.2016
Otomatik BES’e katılan kazanacak
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için uzun zamandır gündemde olan otomatik katılım uygulaması, 2017 yılının ocak ayında başlıyor. 45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, işverenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Obalı, otomatik katılım uygulamasının sektör için yeni bir vizyon oluşturacağını belirterek, uygulamanın sadece sektör için değil ekonomi için de önemli kazanımlar yaratacağını söyledi. 'de Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olma algısının güçleneceğini ve sektörün daha da büyüyeceğini ifade eden Obalı, otomatik BES'in hem müşteri hem de emeklilik şirketleri açısından değerlendirildiğinde tüm taraflar için kazan-kazan durumu yaratacağını kaydetti. Obalı, "Sektörün sisteme dahil olacak yüksek sayıda katılımcı ve yüksek hacimli fon birikimiyle büyük bir ivme yakalaması bekleniyor. Aynı zamanda sistemde portföy açısından da hızlı bir büyüme söz konusu olacak" diye konuştu.

FON YÖNETİM VE GİRİŞ ÜCRETİ YOK
Bireysel Emeklilik Sistemi'nin 'deki tasarrufları artırıcı önemli argümanlardan biri haline geldiğine işaret eden Özgür Obalı, yüzde 25'lik devlet katkısıyla birlikte hızla büyüyen sektörün otomatik katılım uygulaması ile ikinci bir ivme kazanacağının altını çizdi. Obalı, "Tasarruf açığının kapatılması, ekonomiye uzun vadeli kaynak sağlanması ve yaratılan kaynakların ekonomideki dalgalanmaları önleyici bir stabilizatör görevi yapabilmesinin yanı sıra otomatik katılım uygulaması çalışanlara da önemli avantajlar sunmaktadır" dedi. Otomatik katılım uygulamasının avantajlarına değinen Özgür Obalı, BES'te bulunan yüzde 25'lik devlet katkısının otomatik katılımda da bulunduğunu söyledi. Ayrıca sistemde kalan çalışanlara devlet tarafından yılsonunda bin lira ödeme de yapılacağını ifade eden Obalı, mevcut sistemdeki fon yönetim ve giriş ücretinin otomatik katılımda olmadığını ve bunun katılımcılar için önemli bir avantaj olduğunu sözlerine ekledi. Obalı, Vakıf Emeklilik olarak otomatik BES'in ilk başarılı pilot çalışmalarından bir örneğini de 2014 yılında gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Otomatik katılım uygulamasına hazır bir şirket olarak kendimizi görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

EMEKLİLİK HAYALLERİNE YAKLAŞACAK
Yapılan projeksiyonlarda otomatik BES'e dahil olan ve asgari ücret alan bir çalışanın 1 yılda yatırmış olduğu 600 TL'lik katkı payı ödemesine karşılık 1 yılın sonunda 150 TL devlet katkısı, 1.000 TL ek devlet katkısı ile birlikte, yaklaşık olarak 1.785 TL civarında bir birikimi olacağını belirten Özgür Obalı, otomatik BES'e katılan çalışanların bu sistem ile emeklilik hayallerine daha da yaklaşacaklarını ifade etti. Obalı, isterse çalışanın emeklilik planına dahil olduktan sonra iki ay içinde sözleşmeden cayma hakkının olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomatik BES’e katılan kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN