ekonomisi reformlarla eskisinden daha güçlü olacak

Giriş Tarihi: 15.8.2016
Türkiye ekonomisi reformlarla eskisinden daha güçlü olacak
Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, 15 Temmuz'da yaşanan başarısız darbe girişiminin, sadece demokrasiye karşı değil, ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerine de kast ettiğini söyledi. İçinde bulunulan hassas süreçte hükümetin muhalefetin de desteğini alarak etkin çalışması gerektiğini ifade eden Yenigün, "Toplumsal uzlaşı ortamı ve hızlı toparlanma devam ederken, küresel konjonktür de 'nin içinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilere sermaye akımlarını destekler nitelikte. Dışsal şoklara dirençli olduğunu kanıtlamış olan ekonomisinin, halihazırda ihtiyacı bulunan tedbirlerin de alınması halinde, orta-uzun vadede eskisinden de olumlu bir konumda olabilir" dedi.

YATIRIM TEŞVİ K EDİLMELİ
Yeni dönemde Türkiye'nin hızla ve etkinlikle ekonomik ve sosyal reform sürecini hayata geçirmesi gerekliğine de vurgu yapan Yenigün, "Tasarrufların artırılması, üretim ve dış ticaret süreçlerinin desteklenmeye devam etmesi, ticaret ve yatırım politikalarının doğrudan yabancı yatırımları ve katma değeri yüksek ihracata yönelimi teşvik edecek biçimde yeniden düzenlenmesi önem kazanıyor" diye konuştu.

SEKTÖR GÜCÜNÜ İSPATLADI
Yenigün sözlerine şöyle devam etti: "Genel konjonktürden ve özellikle ana pazarlardaki gelişmelerden en ağır etkilenen sektörlerden birisi olan yurtdışı müteahhitlik sektöründe de, yeni pazar yaratma sürecine ek olarak mevcut pazarlarla ilişkilerin dış politika desteğiyle yeniden güçlendirilmesi büyük memnuniyetle karşılandı. 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimi, piyasalarda yarattığı kısa süreli çalkantının ardından ekonomideki olumlu seyri fazla olumsuz etkilemedi. Kısa süreli döviz hareketleri dışında panik havası yaşanmadı, borsa ve piyasalar hareketliliğini sürdürdü. Piyasada ilk etapta oluşan belirsizlik ve panik dalgasının önlenmesi bakımından ekonomi yönetiminin hızlı ve etkin tedbirleri ile piyasayı teskin edici açıklamaları da olumlu karşılandı. Kamu kesimi ve bankalar dışında ayrıca, sivil toplum kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve iş dünyasının ileri gelen isimleri, ekonomik belirsizliği azaltan, yatırımların sürekliliğini önceleyen açıklamaları ile normalleşme sürecine katkıda bulundu. Türkiye Müteahhitler Birliği de, üyesi bulunduğu tüm uluslararası sektör kuruluşlarına ve yabancı misyon temsilcilerine bilgilendirme mektupları göndermiş; mektuplarda ekonominin mevcut durumu ve Türkiye'nin demokrasiye bağlılığı ile Türk ekonomisinin ve inşaat sektörünün gücü vurgulanmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ekonomisi reformlarla eskisinden daha güçlü olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN