Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülkemizin geleceğine inanıyoruz

Giriş Tarihi: 15.8.2016
Ülkemizin geleceğine inanıyoruz

Cumhurbaşkanımız ile hükümetin, yatırım ortamının iyileştirilmesi konusuna gösterdiği ilgi ve vermiş oldukları destek, ülkemize olan güven ve inancı güçlendiriyor

tarihinin çeşitli dönemlerinde olduğu gibi, bu dönemde yaşanan birlik ve beraberlik duygusunun hep birlikte tüm zorlukların üstesinden gelmemizi sağlayacağından hiçbir şüphe duymuyoruz. Bugün hissettiğimiz toplumsal dayanışma ve karşılıklı anlayış ortamının, siyasi parti liderlerinin ve sivil toplum örgütlerinin birlik-beraberlik mesajlarıyla pekişmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

DİYALOG MEKANİZMASI ÖNEMLİ
Ayrıca, şirketlerimizin kamu ile yürüttükleri günlük işlerinde hiçbir aksama olmamasının temin edilmesi ve reform sürecinin özel sektörle iletişim içerisinde şeffaf bir biçimde yürütülmesi için etkin bir kamu-özel sektör diyalog mekanizmasının oluşturulmuş olmasını çok önemsiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve ekonomisinin rekabet gücünün artırılması konusunda yürütülen çalışmalara gösterdiği ilgi ve vermiş oldukları destek, uluslararası doğrudan yatırımcıların ülkemize olan güven ve inancını kuvvetlendirmektedir.

REFORMLAR GÜVEN VERİYOR
Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasının sağlanması ve küresel rekabet gücümüzün artırılarak bölgesel bir yatırım merkezi olarak konumlandırılması için, hükümetimizin başlattığı reform sürecinin bu dönemde de hız kesmeden devam etmesini takdir ediyoruz. Yürürlüğe giren, "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un ülkemizin yatırım çekmekteki rekabet gücünü artırmasını bekliyoruz. Özellikle, ülkemizin "Bölgesel Hizmet ve Yatırım Merkezi" olması için verilen teşvikler çok önemlidir ve YASED olarak son dönemde bakanlarımız ile bu konuda paylaştığımız tüm önerilerimiz hayata geçmiştir. Bununla birlikte; katma değerli Ar- Ge yatırımlarının ülkemize çekilmesi ve rekabetçi bir Ar-Ge ekosisteminin oluşturulması hedefi doğrultusunda ArGe'ye yönelik teşviklerde kanunlar arası yeknesaklığın ve böylece uygulama birliğinin sağlanması hususuna bu kanun ile çözüm getirilmektedir. Kanun ayrıca, yatırım ortamına ilişkin işlem maliyetlerinin azaltılması yönünde de önemli düzenlemeler getirmektedir.

YÜKSEK POTANSİYEL
Ülkemize yönelik yatırımların önümüzdeki dönemde sürdürülebilir bir şekilde artması ve küresel sermaye hareketlerinden aldığımız payın büyümesi yönünde tüm paydaşlarımızla birlikte etkin bir diyalog içerisinde odaklı çalışılmasını önemli görmekteyiz. Ülkemizin Ar-Ge, üretim ve hizmet alanlarında bir bölgesel merkez olarak potansiyelinin çok yüksek olduğuna inanıyoruz, bu yönde rekabet gücümüzü artırma yönünde öneriler sunuyoruz. Aynı şekilde yapılmış ve yapılacak yatırımların sektör bazında verimlilik sorunlarının çözümü yönünde çalışıyoruz. 'deki yatırım ortamının iyileştirilmesine ve yaşanan olaylardan olumsuz etkilenmemesi için yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmaya, daha fazla yatırım daha fazla istihdam çağrısına destek vermeye devam edeceğiz.

TÜRKİYE DAHA CAZİP OLACAK
TBMM'de kabul edilen, yabancıların çalışma izinleri ve uluslararası işgücüne ilişkin politikalara yönelik süreçleri düzenleyen Uluslararası İşgücü Kanunu'nun da son derece önemli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Bu kanunla getirilen "turkuaz kart" uygulamasının ülkemizin, nitelikli işgücünü çekme yönünde rekabete dahil olma kabiliyetini artıracağına inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni yasal düzenlemelerle reformlara devam edilmesinin Türkiye'nin cazibesini ve rekabet gücünü daha da artıracağını öngörüyoruz. Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik olarak ülkemiz için "Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejik Planı" hazırlanmasının da faydalı olacağına inanıyoruz. YASED olarak, bu konuda da çalışmaya başladık. Cazip bir teşvik programının devreye alınmasının, hem stratejik bir adım hem de uluslararası yatırımcılara verilecek güçlü bir mesaj olacağına inanıyoruz. Yeni Teşvik Paketi'ni memnuniyetle karşılıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülkemizin geleceğine inanıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN