Yabancı ilgisi artıyor

Giriş Tarihi: 15.8.2016
Yabancı ilgisi artıyor
15 Temmuz gecesi, millet olarak en ciddi demokrasi sınavlarımızdan birini verdiğimizi belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, " kıyafeti giymiş teröristlerin yaptığı alçakça saldırıyı, yine milletimiz büyük bir cesaret örneği göstererek bastırdı" dedi.

İHRACAT ETKİLENMEDİ
Darbe girişiminin ihracata etkisini değerlendiren Bakan Zeybekci, "Beklentilerin aksine ihracatımızın etkilenmediğini görüyoruz. Nitekim birlik kayıtlarına göre darbe öncesindeki 11-17 Temmuz 2016 haftasında yaklaşık 2.08 milyar olan ihracatımız, darbe girişimi sonrasındaki 18-24 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre yaklaşık yüzde 16 oranında artışla 2.41 milyar dolar, 25-31 Temmuz haftasında ise bir önceki haftaya göre yaklaşık yüzde 11 oranında artışla 2.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sonuç olarak küresel ticarette ihracatçılarımız en az eskiden oldukları kadar aktifler" dedi.

YATIRIMA DEVAM MESAJI
Çeşitli ülke ve firmalardan Türkiye'deki yatırımlarını sonlandırmayacaklarına, hatta daha da artıracaklarına yönelik açıklamaların gelmeye devam ettiğinin altını çizen Bakan Zeybekci, "İstikrar oldukça, ülkemiz üretmeye, ihraç etmeye ve istihdam sağlamaya devam ettikçe, daha fazla yatırım çekmemek için bir sebep kalmıyor. Dünya çapında bazı gazetelerde, ülkemizin geçtiği zorlu sürece rağmen yatırımcılardan büyük ilgi gördüğüne dair yorumlar yapılmaktadır. Yani bu durum sadece bizim değil uluslararası çevrelerin de görüşüdür" diye konuştu. Zeybekci, ihracat ile yatırımlara sağlanan teşvik ve reformların hedefini ise, "Ülkemizin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılamayı, arz güvenliğini sağlamayı, dışa bağımlılığı azaltmayı, dönüşüm sağlamayı, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek üretim fonksiyonuna geçerek ülkemizin refahını artırmayı ve küresel ticaretin önde gelen ekonomilerinden biri olmayı hedefliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı ilgisi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN