Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serviste çifte standart

Servis ücretlerine zam geldi. Büyükşehirlerde en kısa mesafe 50 ila 90 lira zamlanırken özel ve devlet okullarının servis ücretleri arasında %100 fark var

Giriş Tarihi: 16.8.2016
Serviste çifte standart

Okullar açılmadan önce servis ücretleri de belli olmaya başladı. Dün itibarıyla 2016-2017 eğitim öğretim yılı için okul servisi ücretlerine en kısa mesafede 50 ila 90 lira arasında zam yapıldı.

İSTANBUL YÜZDE 12 İSTEDİ
'da zam oranları yüzde 4.3-7.3 arasında değişti. Buna göre Ankara'da en kısa mesafe olan 0-3 kilometre arası yıllık bin 350 liradan bin 440 liraya yükseldi. İzmir'de ise yüzde 6.6-8 arasında zam yapıldı. Böylece yıllık bin 80 lira olan 0-3 kilometre arası ücret bin 170 liraya çıktı. için ise henüz rakamlar açıklanmadı. İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza , "Geçen yıl yüzde 11 zam istedik yüzde 4 verdiler. Bu yıl yüzde 12 zam istedik ama enflasyon oranlarını yakalayabilirsek ne mutlu bize" dedi. En büyük sıkıntı ise özel ve devlet okullarının servis ücretleri arasındaki fahiş farkta. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, açıklanan servis ücretlerinin özel okulları çok fazla bağlamadığını belirtti.

VELİLER MAĞDUR OLUYOR
Elmadağlı şunları söyledi: "Açıklanan zamlar ne yazık ki devlet okullarını bağlıyor. Özel okullar kendi fiyat politikalarını uyguluyor. Servis şirketinden fahiş fiyatlar talep ediyorlar. Onlar da fiyatlarını artırmak zorunda kalıyor. Böyle olunca öğrenci velisi servise çok yüksek ödemeler yapmak zorunda kalıyor. Şu anda devlet okulunda 6-10 kilometre mesafe bin 845 liraya taşınırken bu rakam özel okullarda 3 bin 750 liraya kadar çıkıyor."

Motorin % 1 düştü sigorta % 200 arttı
Motorin fiyatları düşse de döviz kuru bazında yüzde 50 artan lastik fiyatları, yüzde 200-300 artan trafik sigortası primleri ile, ruhsat ve araç bedelleri zammı zorunlu kıldı. Hamza Öztürk, "Herkes benzin fiyatlarının düştüğünü söylüyor. Ama motorin 1 yılda yüzde 1 düşerken, diğer kalemler yüzde 50 ila 200 arasında artıyor. Servis kullanıcıları klimalı, yeni ve bakımlı araç istiyor ancak iş ödemeye gelince hep sıkıntı çıkıyor. Ayakta kalabilmemiz için zam şart" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serviste çifte standart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN