Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emeklilik nasıl hesaplanır

SGK'nın 'Ne emekli olurum' uygulaması aracılığıyla ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 17.8.2016 17:14
Emeklilik nasıl hesaplanır

SGK sigortası bulunan ve sigorta üzerinden emekli olmak isteyen kişiler ne emekli olurum uygulaması aracılığıyla işlemlerini yapabilmektedir. Ne zaman emekli olurum uygulaması SGK tarafından sunulan bir hizmet olup, resmidir. Bu açıdan yapılacak işlemlerde güncel bilgilere ulaşılacaktır. Ne zaman emekli olurum sorgulamalarında kişilerin güncel sigorta bilgilerini kullanması gerekir. Bu nedenle hizmet dökümünün alınması güncel bilgilere ulaşılması ve güncel bilgiler üzerinden işlem yapılmasını kolaylaştıracaktır.

Uygulama üzerinden yapılacak işlemlerde kişilerin sorgulama formunu doğru bir şekilde doldurması yeterlidir. Sorgulama formunun doldurulmasının ardından ne zaman emekli olurum uygulaması tarafından gerekli hesaplamalar yapılacak ve sonuçlar yayınlanacaktır. Yayınlanan sonuçlar normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinize dair bilgiler sunacaktır. Erken emeklilik gibi durumlar için online olarak bilgi alınması mümkün değildir. Sorgula.gen.tr sitesinde yer alan emeklilik hesaplama yazısında da belirtildiği gibi sorgulama sayfası şöyledir:

SGK'NIN NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Esgm-sgk.com sitesinde yer alan ne zaman emekli olurum yazısında da belirtildiği gibi emeklilik konusunda bilgi alan kişilerin emekli olabileceği en erken belirlenecektir. Bu tarihe kadar yapılacak sigorta prim ödemeleri sayesinde kişilerin emekli olması mümkün olacaktır. Fakat ne zaman emekli olurum ile öğrenilen tarihte emekli olunamaması kişilerin sigorta prim ödemelerinde aksaklık yapması halinde geçerli olacaktır. Bu nedenle sigortanın sürekli takip edilmesi ve prim ödemelerinde herhangi bir aksaklık yapılmasına izin verilmemesi emeklilik için avantaj sağlayacaktır.

Sigorta açısından sizlerde ne zaman emekli olurum uygulamasından yararlanabilir ve emeklilik için merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz. Ne zaman emekli olurum aracılığı ile emeklilik döneminin geldiğini ve tüm kriterlerin sağlandığını gören kişiler, SGK üzerinden emeklilik için başvuru yapabilir. Böylece kişiler online olarak yapacağı ne zaman emeklilik sorgulama işlemleri ile birlikte emeklilik takibi yaparak, emeklilik başvurusunu da geciktirmeden yapabilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emeklilik nasıl hesaplanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN