Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pokemon ekonomiyi de ısıtıyor

Giriş Tarihi: 17.8.2016
Pokemon ekonomiyi de ısıtıyor

Henüz 80 ülkede piyasaya çıksa da dünya ekonomisinin canlanması için bir oyun umut veriyor. Oyun sektöründen çağrı merkezlerine, perakendeden turizme kadar birçok alanda ciroları artırıyor

oyunu artırılmış gerçeklik kullanarak bir fenomen haline geldi ve geçtiğimiz gün itibarıyla geliri 1 milyar dolar barajını aştı. Ancak konu Pokemon Go olunca sadece kendi gelirlerinden bahsetmek biraz zor. Oyun dünya genelinde birçok sektörü etkiler hale geldi. Örneğin Japonya'da McDonald's oyun sayesinde satışlarını yüzde 27 artırdı ve iki yıl aradan sonra ilk kez kara geçti. Benzer şekilde özellikle beş sektörün oyundan ciddi katkı sağlayacağı belirtiliyor. ve telekomünikasyon sektörü ile çağrı merkezleri listenin ilk sırasında. Sağlık sektörü, perakende ve turizm ve son olarak da uber (özel araç hizmeti) gibi uygulamalar. İletişim ve telekomünikasyon alanında daha fazla depolama alanı ve daha iyi bir performans gerekli olduğu için cihaz ve diğer donanımlarda artış bekleniyor. Ayrıca gelişmiş bir internet hızı performansı nedeniyle de sektörün Ar-Ge yatırımlarını artırması ve operatörlerde gelir artışı bekleniyor. Turizm alanında da şimdiden birçok ürün geliştirilmiş. Örneğin Tayland'da Phuket adası için özel Pokemon avlama turları düzenlenmiş durumda. Ayrıca oyunun fanlarını parklara, alışveriş merkezlerine ve mağazalara yönlendirdiği için perakende alanında da satışları etkilediği belirtiliyor.

UYGULAMALAR ETKİLENECEK
eBay, Gumtree, Airbnb, Airtasker ve uber gibi çok çeşitli online perakende firması ve uygulamalar da Pokemon Go ile birlikte hizmetlerini artırılmış gerçeklik teknolojisi ile sunma avantajına sahip olacak. Sağlık sektörü de oyundan etkilenenlerden. Çünkü daha şimdiden birçok sakatlanma hadisesi yaşandı.

ORDUSU DA KULLANIMA BAŞLADI
Pokemon Go'da popüler hale gelen artırılmış gerçeklik teknolojisi aslında başta sanayi olmak üzere birçok alanda kullanılıyor. Dün çıkan bir habere göre artık İsrail ordusu da artırılmış gerçeklik kullanmaya başlamış. Cephe savaşları eğitiminde artırılmış gerçeklik kullanılmaya başlanıyor. İsrail ordusunun C2 Systems Departmanı tarafından gerçekleştirilen uygulamada Microsoft'un HoloLens gözlüklerini kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pokemon ekonomiyi de ısıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN