Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİB kapatıldı

Giriş Tarihi: 18.8.2016
TİB kapatıldı

FETÖ’nün kumpas kurmak için dinleme üssü haline getirdiği TİB kapatıldı. Alınan dinleme kararını BTK uygulayacak. BTK’da 196 uzmanın görevine ise son verildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yasa dışı dinleme merkezine çevirdiği Telekomünikasyon Başkanlığı (TİB) kapatıldı. TİB'in tüm yetkileri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) devredildi. Haberleşme özgürlüğünü düzenleyen anayasa maddesine göre, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi gibi gecikmesinde sakınca bulunan hallerde başbakanlık, alınması gereken tedbirleri belirleyecek ve uygulanmak üzere BTK'ya bildirecek. BTK başkanı, başbakanlığın gerekli gördüğü tedbirlere ilişkin kararını, derhal işletmecilere, erişim sağlayıcılara ve veri merkezlerine bildirecek. Kararın gereği bildirildikten sonra en geç iki saat içinde yerine getirilecek. Karar, 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Hakim kararını, 48 saatte açıklayacak, aksi halde karar kendiliğinden kalkacak.

SİBER SALDIRILARI ÖNLEYECEK
BTK, siber saldırıların önlenmesi için de her türlü tedbiri alacak. Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişime ilişkin işlemler ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında mahkemelerin aldığı kararlar çerçevesince yapılacak dinlemeler yine BTK bünyesinde tek bir merkezden yürütülecek. Öte yandan BTK'da 196 bilişim uzmanı ve yardımcısının görevine son verilirken, KHK kararı ile kapatılan TİB'de görevli personelden FETÖ ile ilişiği olmayanların ise BTK'daki boş kadrolara atanması kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİB kapatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN