Merkez kredi kartı faizlerini değiştirmedi!

Giriş Tarihi: 20.8.2016 16:27 Güncelleme Tarihi: 20.8.2016 16:28
Merkez kredi kartı faizlerini değiştirmedi!

TCMB "Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmamıştır" açıklamasında bulundu.

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının 22 Ekim 2014 tarihli ve 29153 sayılı Resmî gazete'de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ'de açıklanan esaslar çerçevesinde belirlendiği anımsatılan açıklamada, "Buna göre, 1 Ekim 2016 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,02, yabancı için yüzde 1,62, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,52, yabancı için yüzde 2,12 olarak belirlenmiştir." denildi.

Söz konusu oranların azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanmasının mümkün bulunmadığı vurgulanılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır. Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez kredi kartı faizlerini değiştirmedi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN