Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile resmen başladı

Giriş Tarihi: 22.8.2016 14:05 Güncelleme Tarihi: 22.8.2016 16:59
Rusya ile resmen başladı

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinde üretilen ve 2 tanesi 1.5 kilo gelen şeftali yoğun ilgi görüyor. En çok talebin 'dan geldiğini söyleyen Başkan Sami Yavaş, “ şeftaliye hasret kalmıştı. 9 Ağustos -Rusya görüşmelerinden sonra bu hasretlerini gidermek için ihracatımız başladı" diye konuştu.

Vali Hamza Erkal, 15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiyi sarsamadığını söyleyerek, "15 Temmuz'da darbe girişimi oluyor, pazartesi günü borsa açılıyor; borsada hiçbir sarsılma yok. Bu ne demek? Vurulan bütün prangaları bu millet söküp atar, yoluna devam eder demek. Biz üzerimize düşeni yapacağız, bulunduğumuz yerlerde hizmetimi yürüteceğiz" dedi.

İKİ TANESİ 1.5 KİLO GELİYOR

Bu sene festivalin 25. kez yapıldığını söyleyen Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş,"Şeftalimiz bu sene yurt içine ve yurt dışına satıldı. Yurt dışına satışlarımız arttı. 'nin en iyi ikinci şeftali üretim yeri olan Umurbey, en iyi şeftali nektarının üretildiği yer haline geldi. Halkımızın gelir kaynağının yüzde 90'ı şeftaliden. Bu sene erken olgunlaştığı için bittiği zamana denk geldi.

Bu sene yine tane şeftali ortalaması 719 gramla yarışma sonlandırıldı. İki tanesi 1,5 kilo geliyor şeftalinin. 'ya ihracat başladı. Aynı zamanda yurt dışında Almanya, İngiltere ve Fransa'ya da ihracat yapıldığını duyuyoruz. Özellikle yurt içindeki büyük market zincirlerinin Umurbey'e gelerek buradan alım yaptığını gördük. Umurbey şeftalisi bir marka, Çanakkale'de parlayan bir yıldız" dedi.

İHRACAT RESMEN BAŞLADI

En çok talebin 'dan geldiğini söyleyen Başkan Sami Yavaş, "Rusya şeftaliye hasret kalmıştı. 9 Ağustos Türkiye-Rusya görüşmelerinden sonra bu hasretlerini gidermek için ihracatımız başladı" diye konuştu.

Öte yandan Umurbey'de bulunan soğuk hava deposundan nakliyeler sürüyor. Depoya yanaşan kamyon ve tırlar, kasalarla yüklenen şeftalileri iç ve dış pazara dağıtılmak üzere taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ile resmen başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN