Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk kahve i yurtdışına çıkıyor

Giriş Tarihi: 22.8.2016
Türk kahve festivali yurtdışına çıkıyor

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek kahve i yurtdışına açılıyor. Tura Güney Afrika’dan başlayacak festival daha sonra Ortadoğu ve Avrupa’ya ulaşacak

Sıkıntılı bir dönem geçiren turizmde yarattığı katma değer açısından öne çıkan yeme-içme turizmi Türk girişimcileri de yeni markalar yaratmaya itiyor. İlki 2014'te yapılan Coffee Fest de bu girişimlerden biri. Hem Türkye'deki farklı kahve tatlarını hem de batı kültürüne ait kahve tatlarını buluşturan şimdi yurtdışına ihraç ediliyor. Festivali düzenleyen DSM Group'un kurucusu Alper Sesli, "Türk kahvesinin hatırını duymayan kalmayacak. İstanbul Coffee Fest için Katar, Sırbistan, Bosna Hersek ve Güney Afrika'dan teklif aldık. Mutlaka bu teklifleri değerlendireceğiz" dedi. Sesli, özellikle İstanbul markasını bu festival aracılığıyla başka bir boyuta taşımayı istediklerini ifade etti.

LONDRA'DA TÜRK KAHVESİ
Batıya geleneksel kahvelerle doğuya ise batı kültürüne özgü kahvelerle ulaşacaklarının altını çizen Sesli, "London Coffee Fest'i geçtik. En büyük hedefim Londra'da mırra, dibek kahvesi, menengiç, Türk kahvesini insanlara tattırmak" diye konuştu. Yeme-içme turizmi için gezen turistleri terör eylemlerine daha az tepki verdiklerinin altını çizen Sesli, "Bu turistler yer sofrasında yufkayı kıvırıp pilav da yer ama en iyi şarap ve yemeği de bulup para harcarlar. Çünkü en büyük tutkuları yeni şeyler tatmak" diye anlattı.

TÜRKLER DE YATIRIM YAPIYOR
Türkiye'de kahve üretilmediği için bu değeri katma değere dönüştürmenin en iyi yolunun festivaller olduğunun altını çizen Sesli şöyle konuştu: "Türk kahve tutkunları da Cape Town'da tarla kapatmaya başladılar. Ayda 2 ton dış çekirdek satmaya başladılar. Dolayısıyla Türk girişimciler de bu alandaki açığı görüp sermayelerini bu işe yatırmaya başladılar."

SIRADA ACI FEST VAR
Bu yıl acı tatlardan oluşan bir festival ile tamamen karikatür sanatçılarının eserlerinin olacağı bir festivali de hayata geçireceklerini ifade eden Sesli, "Bunları da hale geitreceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk kahve festivali yurtdışına çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN