Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez faiz için toplanıyor

Giriş Tarihi: 23.8.2016
Merkez faiz için toplanıyor
Mart ayından bu yana gerçekleştirdiği beş Politikası Kurulu (PPK) toplantısında koridorun üst bandı olan marjinal fonlama oranını 2 puan indirerek yüzde 8.75'e çeken Merkez Bankası, ağustos ayı toplantısını bugün gerçekleştirecek. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanacak PPK'nın üst bantta 0.25 puan daha indirim yapması bekleniyor.

15 TEMMUZ GERİ ADIM ATTIRMADI
Ağustosta açıkladığı sadeleşme programı çerçevesinde mart ayında üst bant faiz indirimlerine başlayan Merkez Bankası, 15 Temmuz'da yaşanan başarısız darbe girişiminin piyasalarda yarattığı sert reaksiyona rağmen, 4 gün sonra yaptığı temmuz toplantısında da koridorun üst bandında indirimlere devam etmişti. Merkez Bankası ayrıca, 26 Temmuz'da açıkladığı Enflasyon Raporu'nda da yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 7.5'te bırakmıştı.

YOL HARİTASI NETLEŞECEK
Toplantı sonrası yayınlacak karar metninin de önemli olduğunu hatırlatan analistler, sadeleşme adımları anlamında önümüzdeki dönem yol haritasının da ipuçlarının verileceği görüşünde.

ÖNCE MERKEZ SONRA FED
Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen, Merkez Bankası'nın faiz kararının yanı sıra, Jackson Hole toplantısında Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jannet Yellen'in yapacağı açıklamaların da etkili olacağını bildirdi. ALB Forex Araştırma Uzmanı Rıdan Baştürk ise darbe girişiminin makro göstergelere etkisinin oldukça sınırlı olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez faiz için toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN