Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki dünya devi ülke artık dolar kullanmayacak!

Giriş Tarihi: 26.8.2016 15:52
İki dünya devi ülke artık dolar kullanmayacak!

Tahran ve Seul arasındaki ticarette 'nin para birimi wo'nun avroya çevrilmesinin önündeki engellerin kaldırıldığını belirtti.

resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik ve Siyasi İşler Genel Müdürü Hamid Baidinejad, Tahran ve Seul arasındaki ticarette 'nin para birimi wonun avroya çevrilmesinin önündeki engellerin kaldırıldığını belirtti.

DOLAR KULLANMAYACAKLAR

Baidinejad, bunun nükleer anlaşma çerçevesinde ve Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) onayıyla gerçekleştiğini vurgulayarak "Bu karara göre, iki ülke ticareti dolar kullanılmadan sadece avro ile yapılacak." değerlendirmesini yaptı.

Nükleer anlaşma çerçevesinde İran ve Güney Kore arasındaki ticarette sorunları çözmek amacıyla İran'ın baskısıyla Seul ve Washington yetkililerinin müzakereler yürüttüğünü aktaran Baidinejad, "Güney Kore, ABD'nin onayıyla doların aracılığı olmadan wonu avroya dönüştürme yolunda teknik bir çözüm sağladı." dedi.

Baidinejad, "Bununla birlikte diğer para birimlerinin de avroya çevrilme işlemindeki engellerin tamamen kaldırılmasının önü açıldı." ifadelerini kullandı.

Güney Kore Ekonomi Bakanı da İran ve Güney Kore'nin avro üzerinden ticarete başlayacaklarını açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki dünya devi ülke artık dolar kullanmayacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN