Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıllık 800 bin ki sisteme katılacak

Giriş Tarihi: 6.9.2016
Yıllık 800 bin kişi sisteme katılacak

AXA Sigorta Başkanı Olgun Küntay, otomatik katılım uygulamasına yıllık 800 bin kinin giriş yapacağını söyledi

AXA Sigorta Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Olgun Küntay, gücüne yeni katılan ve iş değişikliği nedeniyle otomatik katılım uygulamasına yeni giriş yapacak yıllık 750-800 bin kişi olacağını söyledi. Küntay, sisteme giren her üç katılımcıdan birinin cayma hakkını kullanacağı, otomatik katılımın ilk üç yılında 50 veya 100'ün altında sigortası bulunan küçük işletmelerin kapsam dışında tutulacağı varsayımlarıyla, sistemin ilk yılında yaklaşık 5 milyon katılımcıya ulaşılabileceğinin tahmin edildiğini kaydetti. Küntay, "Katılımcı sayısının beşinci yılın sonunda 11 milyonu aşacağı 10'uncu yılın sonunda ise 14 milyona yaklaşacağı düşünülüyor" dedi.

MEVCUT YAPIYLA FARKLI
Küntay, mevcut BES yapısı ile yeni otomatik yapının karşılaştırılmasını doğru bulmadıklarını vurguladı. "Yeni sistem ile birlikte sosyal güvenlik sisteminden alacağımız emeklilik maaşına ek bir güvence oluşturuluyor" diyen Küntay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mevcut BES yapısı ise tam anlamıyla katılımcının kontrolünde olan ödeme esnekliği, fon seçimleri, aktarım ve ayrılma seçiminin kişiye bağlı olduğu bir yapı. Mevcut katılımcılar aylık tasarruf olanaklarını gözden geçirerek dengeli katkı payı dağıtımı ile mutlaka her iki sistemde de bulunmalıdır. İki sistemin karşılaştırılarak bir tanesinin tercih edilmesi hatalı bir davranış olacaktır."

KATILIMCIYA SEÇİM HAKKI
Yeni yapıda fon sayısının daha sınırlı tutulacağı ve değerleme esaslarının mevcut emeklilik sisteminden farklılaşabileceğini öngördüklerini ifade eden Küntay, "Sisteme katılım ve çıkışların doğası gereği fon değerlemelerinin günlük değil, aylık yapılabileceği ve işlemlerin aylık bazda açıklanan bu değerler üzerinden yürütülebileceği düşünülüyor. Katılımcının mutlaka seçim hakkı olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıllık 800 bin kişi sisteme katılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN