Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soyadını bilmiyorduk gönderdik

Giriş Tarihi: 9.9.2016
Soyadını bilmiyorduk gönderdik

'deki The Respect Institue aracılığıyla FETÖ'ye mali kaynak sağlayan sanıklar yargılandıkları davada ağız birliği etmişçesine, bu kuruluşa yatırmalarını isteyen kişilerin soyisimlerini bilmediklerini söylediler. FETÖ'nün "Gülenist" kuruluşlar aracılığıyla ABD'deki bazı senatörleri seçimlerde desteklediği ve bu amaç için Türkiye'den 2 milyon dolar bağış toplandığı iddiasıyla açılan davanın duruşmasına Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya, "terör örgütü üyesi oldukları" ve "teröre finansman sağladıkları gerekçesiyle yargılanan 23'ü tutuklu 46 sanık ve avukatları katıldı.

HİÇBİRİ HATIRLAYAMADI
Davanın dünkü duruşmasında sanıkların sorguları tamamlandı. Sanıklar sorgularında 10-20 bin dolar transferi yaptıkları The Respect Institue'ye para yatırılması konusunda kendilerine baskı yapılmadığını anlattılar. Sanıkların bir kısmının savunmalarında dikkat çeken yön, bu kuruluşa para yardımı yapılmasını isteyen kişilerin isimlerini, "Süleyman", "Mustafa" olarak belirtmeleriydi. Bu şekilde ifade veren sanıklardan hiçbiri ön ismini verdiği bu kişilerin soyisimlerini hatırlamayamadılar. Sanıkların bir kısmı ise soruşturmanın firari sanığı Hasan Özdemir'in kendilerine ABD'deki bu kuruluşa para yardımı yapılması önerisinde bulunduğunu, Özdemir'in de herhangi bir baskı yapmadığını anlattılar. Sanıklar savunmalarında, The Respect Institue'ye yardım yapma gerekçelerini; "Müslüman ve Türk kültürünü orada yaşatıyor olması", "Müslüman ve Türk öğrencileri okutuyor olması" ve "Cami yaptırıyor olması" şeklinde sıraladılar. Sanıklardan Yusuf Kocadağ. The Respect Institue'ye 20 bin dolarlık yardımı, "Bu kuruluşun bir kiliseyi İslami bir kültür merkezine çevireceği söylendi o nedenle yardım ettim" diye açıkladı.

TÜRKİYE'DE CAMİYE YARDIM ET
ABD'deki bu kuruluşa 20 bin dolar yardım yapan bir diğer isim Mevlüt Yıldırım ise "Soyadını hatırlamadığım Süleyman Bey, bana bu kuruluşun cami yaptırma derneği olduğunu anlatıp yardım istedi. Benim de ABD gibi bir ülkede cami yaptırılıyor olması gururumu okşadı, parayı havale ettim" diye savunma yaptı. Mahkeme Başkanı Selfet Giray, bunun üzerine sanık Yıldırım'a, "Söz konusu olan para 20 bin dolar. Soyadını bile bilmediğin bir Süleyman seni nasıl ikna etti ki 20 bin doları bir çırpıda verebildin? Ve bunu görmediğin, etmediğin ABD'deki bir kuruluşa yapıyorsun. Sen hiç Türkiye'de bir cami yaptırma derneğine böyle yüklü bir miktar para yardımında bulundun mu" diye sordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soyadını bilmiyorduk gönderdik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN