Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasar normal, yola devam

Giriş Tarihi: 12.9.2016
Hasar normal, yola devam

ekonomisinde 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşananlar ve etkileri bir raporda toplandı. Uluslararası danışmanlık şirketi KPMG'nin hazırladığı rapordaki tespitlerde "Hasar normal, yola devam" yorumu yapıldı. Uzmanlar, ekonomisinin güçlü ve dinamik performansını sürdürdüğünün altını çizerek, "15 Temmuz, 'de değil başka bir ülkede yaşansaydı daha vahim sonuçlar ortaya çıkardı. Ekonomimiz 15 Temmuz'u alnının akıyla atlattı. Tüm veriler, ekonomimizin en hafif hasarla performansını sürdürdüğünü gösteriyor. Hedef 2016'yı bu hızda kapatmak. 2017'de toparlanma görünüyor" şeklinde yorum yaptı. Şirketin hazırladığı raporda en ilgi çekici gösterge büyüme rakamlarında. Türkiye'de 2012'den itibaren ortalama yüzde 3.4 civarında seyreden büyümede son dönemde bir kıpırdanma yaşandığına vurgu yapılırken, Türkiye'nin 2016'nın ilk çeyreğini büyümede en hızlı 5'inci ülke olarak kapattığının da altı çiziliyor. Yüzde 4.8 oranında büyüyen Türkiye'nin verisi açıklanan tüm AB üyesi ülkelerden daha iyi performans gösterdiği de ortaya koyuluyor.

ENFLASYON 2016'DA DÜŞTÜ
İhracatın dolar bazında düşerken, miktar bazında arttığına dikkat çeken uzmanlar, 2016'nın ilk yarısında yüzde 2.2 azalarak 71.7 milyar dolar olduğunu belirtirken, "Miktar bazında ise yüzde 6.5 artışla 52.6 milyon tona ulaşıldı" ifadeleri kullanıldı. Ayrıca uzmanlara göre, 2014 ve 2015'te yüksek seyreden enflasyon 2016'da düşüş eğilimine girdi.

ENFLASYONDA GERİLEME BEKLENİYOR
Uzmanlar, dolardaki artışın etkilerinin azalmasıyla birlikte çekirdek enflasyonda gerileme beklediklerini de ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasar normal, yola devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN