Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İflas dalgası %50 zam getirdi

Giriş Tarihi: 12.9.2016
İflas dalgası %50 zam getirdi

Dünyanın en büyük cilik firmalarından Koreli Hanjin iflas edince 14 milyar dolarlık mal denizde kaldı. Hanjin'in piyasadan çekilmesi ile konteynır taşımacılığında % 50'ye varan fiyat artışı yaşanacağı belirtiliyor
Geçtiğimiz hafta etten eşyaya, hammaddeden mobilyaya kadar tam 14 milyar dolarlık mal denizlerde mahsur kaldı. Limanlara yanaşamayan bu durumun sebebi ise dünyanın en büyük konteynır taşımacılığı firmalarından biri olan Hanjin Shipping'in çöküşü. İflas başvurusunda bulunan firma denizde işleri karıştırdı. Gemiler ve üzerlerinde mahsur kalan ürünler, sorunun küçük bir bölümü. Asıl kaygılar şimdi iki nedenle başlıyor. Birincisi arzda oluşan daralma nedeniyle fiyatlardaki olası artış. İkincisi ise bu iflasın diğer firmalara sıçraması.

YÜZDE 10-50 ARASI ARTIŞ
Hanjin'in piyasadan çekilmesi ile farklı coğrafyalarda taşımacılıkta yüzde 10-50 arasında fiyat artışı yaşanacağı belirtiliyor. Örneğin 'de yüksek sezon olan yıl sonunda fiyatların yüzde 50 artacağı tahmin ediliyor. Türkiye'de acenteliğini 2002'den bu yana Arkas Denizcilik'in yürüttüğü Hanjin'in 141 gemisi bulunuyor. Yüzde 33 ile en büyük hissedarı olan Kore Havayolları da zor durumda kaldı. Havayolu şirketi ortağına, fon desteği sağlayacağını açıkladı.

2017'DE YENİLERİ GELECEK
Konu ile ilgili SABAH'ın sorularını yanıtlayan Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, "Hanjin gemilerinin piyasadan çekilmesi ile fiyatlarda bir artış olması kesin. Ancak bence bu yıl içinde Hanjin dışında başka oyuncular da zor duruma düşecek ve piyasadan çıkacak. Sektörde 2017'de yaşanacak bir konsolidasyonla bu rakamlar olması gereken seviyelere gelir" dedi.

ŞİMDİDEN %30 ARTIŞ OLDU
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, Hanjin gemisindeki kendilerine ait yükleri zor da olsa aktarabildiklerini belirterek, "Fiyatlara şimdiden yüzde 20-30 arasında zam geldi. Yüksek sezonda bu daha da artar. Bu tür gelişmeler ihracatımızı doğrudan olumsuz etkiliyor" dedi

FİYATLAR ZATEN ÇOK DÜŞÜKTÜ
2017'de Hanjin'e başka firmaların eklenmesi ile yüzde 100'e varan fiyat artışları görülebileceğini söyleyen Kalkavan, "Bu o kadar da kötü bir durum değil çünkü şu anda kapasite fazlası nedeniyle neredeyse bedavaya taşıma yapılıyor. Doğal seleksiyon gibi bir şey olacak" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İflas dalgası %50 zam getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN