Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıdemde yeni sistem apartman aidatını yükseltecek

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Kıdemde yeni sistem apartman aidatını yükseltecek

Kıdem tazminatının fona devredilmesiyle kapıcıların kıdem tazminatları da her ay hesaplarına yatırılacak. Bu nedenle apartman aidatları artacak

Kıdem tazminatının fona devredileceği yeni sistemle ilgili tartışmalar sürerken, yeni sistemin çalışma yaşamına olası yansımaları da konuşulmaya başlandı. Bunların başında ise kapıcıların mevcut sisteme göre toplu olarak ödenen kıdem tazminatlarının yeni sistemde nasıl ödeneceği geliyor. Kıdem tazminatının fona devredilmesiye tüm çalışanlar gibi kapıcıların da kıdem tazminatları her ay hesaplarına yatırılacak. Ancak bu durum birçok apartmanın gelir-gider dengesinde yeni bir kalemin oluşmasına neden olacak. Kapıcıların kıdem tazminatı mevcut uygulamayla toplu olarak ödenirken, yeni sisteme geçilmesiyle apartman kasasından her ay kıdem tazminatı için de ayrı bir ödeme yapılması gerekecek.

10 LİRA YÜKSELECEK
Bu durum ileride kapıcısının kıdem tazminatı sürpriziyle karşılaşmak istemeyip, bunun için bir kaynak oluşturan apartmanları pek etkilemese de, kapıcının tazminatını hesaba katmayan apartman sakinlerine yeni bir ödeme getirecek. Kıdem tazminatının çalışanın en son aldığı brüt ücreti üzerinden hesaplanması esası göz önünde bulundurulduğunda, kapıcıların brüt bin 647 lira olan ücretleri apartman sakinlerinin karşısına çıkıyor. Kapıcıların bir yıllık kıdem tazminatına karşılık gelen bin 647 lirayı yeni sistemdeki fona yatırabilmek için apartmandan her ay 137 lira 25 kuruş kaynak ayrılması gerekiyor. Bu da 14 daireli bir apartmanda aidatların yaklaşık 10 lira yükselmesi anlamına geliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıdemde yeni sistem apartman aidatını yükseltecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN