Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomatik katılım BES’e ivme kazandıracak

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Obalı, BES’e otomatik katılımın toplumun tasarruf alışkanlığının artması için itici bir güç olacağını söyledi. Otomatik katılımdan çalışanların kazançlı çıkacağını kaydeden Obalı, uygulamanın sektöre ivme katacağını vurguladı

Giriş Tarihi: 19.9.2016
Otomatik katılım BES’e ivme kazandıracak
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için uzun zamandır gündemde olan otomatik katılım uygulaması, 2017 yılının ocak ayında başlıyor. 45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, işverenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Konu hakkında konuşan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Obalı, otomatik katılımın sadece sektör için değil ekonomi için de önemli kazanımlar yaratacağını söyledi. 'de BES'e dahil olma algısının güçleneceğini ve sektörün daha da büyüyeceğini ifade eden Obalı, otomatik BES'in hem müşterilere hem de emeklilik şirketlerine kazandıracağını kaydetti. Obalı, "Sektörün sisteme dahil olacak yüksek sayıda katılımcı ve yüksek hacimli fon birikimiyle büyük bir ivme yakalaması bekleniyor. Aynı zamanda sistemde; portföy açısından da hızlı bir büyüme söz konusu olacaktır. Tasarruf açığının kapatılması, ekonomiye uzun vadeli kaynak sağlanması ve yaratılan kaynakların ekonomideki dalgalanmaları önleyici bir stabilizatör görevi yapabilmesinin yanı sıra otomatik katılım uygulaması çalışanlara da önemli avantajlar sunuyor" dedi.

SİSTEMDE KALAN ÇALIŞANA 1000 LİRA İLAVE KATKI
Otomatik katılım uygulamasının avantajlarına değinen Özgür Obalı, BES'te bulunan %25'lik devlet katkısının otomatik katılımda da bulunduğunu söyledi. Ayrıca, sistemde kalan çalışanlara devlet tarafından yılsonunda 1000 lira ödeme de yapılacağını ifade eden Obalı, bunun yanı sıra mevcut sistemdeki fon yönetim ve giriş ücretinin otomatik katılımda olmadığını sözlerine ekledi. Obalı, yapılan projeksiyonlarda otomatik BES'e dahil olan ve asgari ücret alan bir çalışanın bir yılda yatırmış olduğu 600 liralık katkı payı ödemesine karşılık bir yılın sonunda 150 lira devlet katkısı ve 1000 lira ek devlet katkısıyla birlikte, yaklaşık olarak 1785 lira civarında bir birikimi olacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomatik katılım BES’e ivme kazandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN