Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte güvenin kanıtı Dubai hasılatı: 1.2 milyar TL

Dubai’deki Cityscape Global 2016 emlak fuarında Körfez yatırımcıları ’ye güvenini bir kez daha kanıtladı. üç gün süren fuarda Türk inşaat firmaları 1.2 milyar liralık ön rezervasyona ve satışa imza attı

Giriş Tarihi: 20.9.2016
İşte güvenin kanıtı Dubai hasılatı: 1.2 milyar TL
Ortadoğu'nun en büyük gayrimenkul fuarlarından Dubai'de düzenlenen Cityscape Global'de Türk firmaları Körfez yatırımcısından büyük talep gördü. 'ye ve İstanbul'a büyük sevgi duyan Körfez yatırımcısının alım hevesi yine kent üzerinde yoğunlaştı. Her yıl yaklaşık 4 milyar dolarlık alım-satım anlaşmasının gerçekleştiği Cityscape Global'de Türk firmaları, 1.2 milyar liralık ön rezervasyona ve satışa imza attı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin Körfezli yatırımcıyı 'den uzaklaştıramadığını söyleyen sektör temsilcileri, "Biz bu fuara sadece ülkemizi tanıtmaya geldik amacımız satış yapmak değildi. Ancak yabancıların yatırım iştahı sürüyor, darbe vız geldi" ifadelerini kullandı.

İNŞAATÇILARA MORAL OLDU
6-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Dubai Cityscape Global 2016'da 1 milyar lirayı geçen satış ve talep faaliyetleri, sadece ülke tanıtımına yoğunlaşan Türk inşaat firmaları için moral oldu. Körfez yatırımcısı ise yaptığı alımlar ve rezervasyonlarla 'nin geleceğine güvendiğini kanıtladı. Pek çok konut ve ofis projesinden yapılan alımların ve görüşmelerin yanı sıra yatırımcılar projeleri yerinde görmeleri için İstanbul'a davet edildi.

121 MİLYON DOLARLI K İLGİ
Geçen yıl fuarda lansmanı yapılan Tarlabaşı360 projesi bu yıl değişen ismiyle ve yeni rezidans bölümleriyle Dubai'de yerini aldı. Yeni ismi Taksim360 markasıyla fuarda uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşan projede 100 milyon dolarlık toplu, 21 milyon dolarlık ise bireysel alım yapıldı. Körfez yatırımcısının İstanbul'da en sevdiği noktalardan olan Taksim, projede de etkisini gösterdi. Taksim360 markasıyla projenin Türkiye lansmanı ise ekim ayında yapılacak. Çalık Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Gonca Özgül, bölgenin özellikle kira getirisinin yatırımcıyı cezbettiğini ifade etti. Çalık'ın Varyap ile ortak projesi olan ve Emlak Konut GYO güvencesiyle yükselen Metropol İstanbul projesinden ise 50 milyon değerinde bireysel talep alındığı açıklandı.

50 MİLYON DOLARLIK SATIŞ YAPTI
Körfez bölgesinde Bulgaristan'da hayata geçireceği projeleri Grand Kanyon Sofya&Swissotel Residences Sofia ve Sofia Square projelerini görücüye çıkaran Garanti Koza, büyük ilgi gördü. Ayrıca İstanbul Esenyurt'taki Swissotel Kozapark projesini de fuarda yatırımcılarla buluşturan firma, toplamda 50 milyon dolarlık satış talebiyle döndü. Bulgaristan projeleri için 650 milyon euro yatırım yapmayı planlayan firma 2 milyar euro ise ciro bekliyor.

FİNANS MERKEZİ'NE MİLYONLARCA DOLARLIK TALEP VAR
Her yıl Cityscape'de milyon dolarlık satışlara imza atan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, bu yıl fuara 'Türkiye'yi anlatmak, yatırımcıyı doğru bilgilendirmek' amaçlarıyla katıldıklarını söyledi. Onlarca yatırımcı grup ve şeyhlerle görüştüğünü anlatan Ağaoğlu, "Yaşanan darbe girişiminin ardından ülkemizi doğru anlatmak için bilgilendirme toplantıları gündemiyle buraya geldik. Amacımız satış değildi. Ülkemiz varsa biz de varız. Alanında iyi olan uzmanlar da bizimle gelerek yatırım fırsatlarını anlattı. Bir de burada henüz satışta olmayan İstanbul Finans Merkezi'nin ön tanıtımı oldu. Satışa çıkınca zaten milyonlarca dolarlık satışlar olacak" diye konuştu.

İSTANBUL'A DAVET ETTİ
Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, fuarda 600 yatırımcıyla görüşmeler yaptıklarını açıkladı. Çetinsaya, "Bu yıl ilk amacımız ülkemizi anlatmaktı. Ancak satış talebi anlamında da çok ciddi yatırımcılarla çok önemli görüşmeler yaptık. 100 milyon liraya yaklaşan bir talep aldık. Fuarda satış yapılmıyor, yabancı yatırımcıları İstanbul'a davet ettik" dedi.

3 GÜNDE 796 KİŞİYLE GÖRÜŞTÜ
Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Türkiye imajını desteklemek adına katıldıkları fuarda Nidakule Ataşehir Batı, Nidakule Finans Merkezi ve Nidapark Kayaşehir projelerini tanıttıklarını ve 796 kişiyle görüştüklerini söyledi. Farklı ülkelerden değişen yatırımcı ve fonlarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Tahincioğlu, "Konut ve ofis projelerimiz ile ilgilenen 32 potansiyel müşterimiz oldu. Ayrıca yabancı yatırımcılarmla işbirlikleri konusunda fikir alışverişinde bulunduk" dedi.

KÖY'DE 10 MİLYON DOLARLIK SATIŞ
Siyahkalem Cityscape Global 2016'ya bu yıl Emlak Konut GYO standında katıldı. Zekeriyaköy'deki KÖY projesinden 10 milyon dolarlık satış yapıldığı belirten proje direktörü Ogeday Sögüt, "Cityscape'e katılım gösteren projemize ilgi gösteren yatırımcıları Türkiye'ye davet ettik, kendilerini önümüzdeki günlerde Türkiye'de ağırlayacağız" dedi.

YALOVA AŞKINA 50 MİLYON DOLAR
Dubai'deki fuarda Körfez yatırımcısının Türkiye'deki gözdelerinden olan Yalova'da gerçekleştireceği projesi KentPlus Yalova Wellness SPA Resort projesini tanıtan Emay İnşaat, bölgeden 50 milyon dolarlık taleple döndü. Bu taleplerin birkaç ay içinde satışa dönmesini beklediklerini belirten Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çağlar, "Proje, denizi, doğayı, termal olanakları sayısı yüksek sosyal aktivitelerle tek arsada buluşturması nedeniyle ilgi çekti. EPP (Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.) güvencesi ve desteğiyle olması da ilginin nedenlerinden biriydi" dedi.

QUEEN'E YOĞUN TALEP
Sinpaş GYO, Dubai Cityscape 2016'da İstanbul, Ankara ve Bursa'da imza attığı projeleriyle yer aldı. Körfez ülkelerinden ziyaretçilerin beğenisine sunulan Şişli Bomonti'deki Queen Central Park projesi fuarda en çok ilgi gören projelerden oldu. Özellikle Queen Central Park ile Bursa Modern projelerinin maketlerini ziyaret eden yatırımcılarla 400 görüşme yapıldı. Bunun karşılığında ise 90 milyon liralık talep oluştuğu ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte güvenin kanıtı Dubai hasılatı: 1.2 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN