Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Banka borcuna 6 yıl vade

Kredide taksit sınırını 9 12’ye çıkardıklarını belirten Başbakan , borç bakiyelerine de 72 ay yeniden yapılandırma imkânı getirdiklerini söyledi. Konutta kredi oranı da yüzde 80’e çıktı

Giriş Tarihi: 22.9.2016
Başbakan Binali , piyasayı canlandıracak, tüketici kredisi veya kredi kartı borcu bulunan vatandaşları soluklandıracak can suyu paketini açıkladı. Yıldırım, gıda enflasyonuna neşter atacak ve suni fiyat artışlarının önüne geçecek önlemler aldıklarını söyledi. AK Parti MYK toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün yapılan Koordinasyon Kurulu toplantısını hatırlatarak, tüketici kredileri ile kredi kartları uygulamalarında bazı değişiklikler yaptıklarını söyledi.

72 AY YAPILANDIRMA
Genel kredi taksit sınırını 9 12'ye çıkardıklarını ifade eden Başbakan Yıldırım, borç bakiyelerine de yeniden yapılandırma imkânı getireceklerine dikkat çekti. Başbakan, "Yani, ödüyorsunuz baştan yapmışsınız taksitleri sonradan ödeme zorluğuna girerseniz, bir kereye mahsus olmak üzere, 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkânı getiriyoruz. Bu ihtiyaç kredileriyle ilgili düzenleme" dedi.

KONUTA %80 KREDİ GELİYOR
Tüketici kredilerindeki azami vadenin de 36'dan 48'e çıkarılacağına işaret eden Başbakan Yıldırım, konut kredileri ile ilgili olarak da, "Konut kredilerinde özkaynak, kredi diye iki bölüm vardı. 100 bin liraya ev alacaksanız 75 bini kredilendiriyor, 25 bini siz veriyordunuz. Burada 5 puan artırdık. Bankalar yüzde 80'e kadar kredilendirecek, yüzde 20'sini de alıcı verecek" müjdesini verdi. "Yatırım ve katılım bankalarının, finansal kiralama işlemlerinde kredi teminat oranı uygulamasında istisna getiriyor ve yüzde 100'ünü kredilendirebilecekler" diyen Yıldırım, "Bir başka düzenleme, bankanın verdiği kredide sermaye yeterlilik oranı diye bir şey var. Kredi ödenmezse bunun bir karşılığı var. Burada, katılım bankalarıyla diğer bankalar arasında fark vardı. O farkı kaldırıyoruz, aynı kriter, aynı kural katılım bankalarına da uygulanacak. Bankalarla katılım bankaları arasındaki fark kalkmış olacak" diye konuştu.

KARTTA ALT LİMİT 5.200 TL
Kredi kartında limitin gelirin 4 katı ile sınırlı olduğuna vurgu yapan Başbakan, "Diyelim bin lira geliriniz varsa 4 bin lira. Asgari ücret bin 300 TL olduğu için 5 bin 200 en az kredi kullanma limiti, kredi kartı için, çıkmış oluyor" şeklinde konuştu. Bir gazetecinin, kredi kartı kullanımında gıda alışverişinde taksitlendirme yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorusuna, Yıldırım, "Kartta gıda alımında taksit yok. Elektronikle ilgili, yerli elektroniklerin teşviki konusunda tedbirler var" cevabını verdi. Yeni düzenleme ile cep telefonuna taksit yasağının kalkması, beyaz eşya ve elektronikte taksit sayısının 36 aya yükseltilmesi bekleniyor.

GIDAYA YAKIN TAKİP
Enflasyondaki artışın temel nedeninin gıda fiyatlarındaki dalgalanma olduğuna işaret eden Başbakan Yıldırım, "Bu amaca yönelik olarak da Gıda Komitesi'nin yeniden yapılandırılmasını kararlaştırdık. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi, Gıda Tarım Bakanı, Gümrük Bakanı, Kalkınma Bakanı ve Maliye Bakanı'ndan oluşan Gıda Komitesi gıda enflasyonundaki ani dalgalanmaları mercek altına alacak. Bu komitenin sekretaryasını Merkez Bankası yürütecek" diye konuştu.

FİYAT OYUNUNA NEŞTER
Başbakan Yıldırım, Gıda Komitesi'nin çalışma şeklini ise şöyle anlattı: "Bu komite, ne zaman ne iş yapacak? Bir kere gıda fiyatları üreticiden tüketiciye giderken takip altına alacak. Tarlada bir lira olan mal, tezgahta 10 liraya çıkabiliyor. Üretici ben üretiyorum, kazanamıyorum diyor. Peki bu para nereye gidiyor? Bunun ortaya çıkarılması konusunda Gıda Komitesi ciddi bir çalışma yapacak. Kötü amaçla fiyatlarla oynama varsa gerekirse ette yaptığımız gibi geçici ithalat olacak. Lisanslı depoculuk yaygınlaştırılacak. Fiyat artışlarının önüne geçilecek."


VATANDAŞI RAHATLATACAK DÜZENLEMELER

Tüketici kredilerindeki vade 36 aydan 48 aya çıkıyor.
Genel kredi taksit sınırı 9 aydan 12'ye yükseliyor.
Konutta kredi kullanım oranı % 80'e çıkacak.
Borç bakiyeleri 72 aya kadar yapılandırılacak.
Kredi kartında alt limit 5 bin 200 lira olacak.

GIDA ENFLASYONUNA TEDBİR

Lisanslı depoculuk faaliyetleriyle fiyat artışı engellenecek.
Gıda Komitesi geçici ithalatla fiyatları dengeleyebilecek.
Gıda Komitesi yeniden yapılandırılacak.

KAYNAĞI OLMAYAN İHALEYE İZİN YOK
İlaç, tıbbi cihaz, tedavi harcamaları akılcı hale getiriliyor. Kamu alımlarında girdi kullanan ürünler tercih edilecek. Kaynağı olmayan ihalelere çıkılmayacak. İhtiyaca uygun personel istihdamı planlaması yapılacak. Personel uzmanlaştığı kadrolarda istihdam edilecek.

UCUZ TAŞIT ALINACAK
Res mi seyahatlerde mümkün olduğu kadar ucuz taşıt araçları tercih edilecek. Hizmet araçları işletme maliyeti düşük araçlardan seçilecek. Mal veya hizmetin doğrudan üretimi ile piyasadan temini yöntemleri maliyet-fayda bakımından değerlendirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banka borcuna 6 yıl vade
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN