Kumpasçı BDDK murakıbı tutuklandı

17-27 Aralık’tan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınındaki birçok işadamı ve derneğin hesaplarını 5 bin 270 kez sorgulatma talimatı veren BDDK murakıbı Oktay Çolak tutuklandı

Giriş Tarihi: 22.9.2016
Kumpasçı BDDK murakıbı tutuklandı
Cumhurbaşkanı 'ın çevresindeki kişilerle bazı önemli işadamı ile vakıflara ait banka hesaplarının izinsiz olarak 5 bin 270 kez sorgulanması talimatını verdiği iddia edilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) murakıbı Oktay Çolak tutuklandı. Çolak'ın BDDK imamı olduğu belirtiliyor. BDDK tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen raporda, FETÖ/ PDY'ye yardım eden bazı yeminli murakıpların 17-25 Aralık öncesinde işadamlarının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın kişilerin hesaplarını olağandışı şekilde incelemeye aldıkları ve binlerce kez sorguladıkları tespitlerine yer verilmişti. Bu kişilerin aralarında TÜRGEV ve İHH gibi bazı vakıf ve derneklerin de bulunduğu hesapları da sorguladıkları bilgisine yer verilmişti. Söz konusu murakıpların herhangi bir görevlendirme olmadan 2013 yılı Haziran ayı başından özellikle de ekim-kasım-aralık aylarında rutinin katbekat üzerinde olmak üzere Mart 2014 sonuna kadar sorgulama yaptıkları belirlenmişti.

BİLGİLERİ SİLDİ
Yapılan Oktay Çolak'ın 19 Ağustos 2016'ta telefonundaki tüm bilgileri silmek suretiyle delil kararttığı belirlendi. Çolak hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak' suçları kapsamında İstanbul Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işlem yapıldı. Emniyetteki işlemlerinin tamamlanması ardından adliyeye sevk edilen Oktay Çolak, savcılık sorgusu ardından tutuklamaya sevk edildi.

TALİMATI ÇOLAK VERDİ
Tutuklanan BDDK murakıplarından bazıları ifadelerinde söz konusu sorgulama talimatını kendilerine BDDK murakıplarından Oktay Çolak tarafından verildiğini belirtmeleri üzerine Çolak gözaltına alınmıştı.

17 BANKA ÜZERİNDEN YAPILDI
Yapılan bu sorgulamaların 17 farklı banka nezdinde koordineli şekilde gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı. Bu yasa dışı sorgulamaların 17-25 Aralık kumpasına hazırlık amacıyla gerçekleştirildiği, bilgilerin örgütün amacı doğrultusunda kullanılmak üzere temin edildiği belirlenmişti. Bu çerçevede gözaltına alınan 26 BDDK murakıbı tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Derinleştirilen soruşturma kapsamında 11 BDDK murakıbı daha gözaltına alınmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumpasçı BDDK murakıbı tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN