Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Albayrak: Bölgeye büyüme ivmesi kazandırmalıyız

Giriş Tarihi: 23.9.2016
Albayrak: Bölgeye büyüme ivmesi kazandırmalıyız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, New York JW Marriott Essex House'ta düzenlenen 8'inci Yatırım Konferansı'nda konuştu. Albayrak, ", bölgesindeki ülkelerle farklı sinerjiler yaratarak, ekonomik, enerji ve güvenlik alanlarında bölgeye büyüme ivmesi kazandırmalı" dedi. Albayrak, bu konuda 'nin yeni çözümler oluşturması gerektiğini söyledi. Piyasalar, finans dünyası ve likiditenin değiştiğini dile getiren Albayrak, ülkelerin farklılaşan koşullar içinde yeni ve güvenilir ortaklar aradığını belirtti.

RASYONEL OLALIM
Türkiye'nin Avrupa için on yıllardır güvenilir bir ortak olduğuna vurgu yapan Albayrak, "Avrupa ile ikili ilişkilerimiz zor zamanlar geçirse de bunları aşmamız gerek. Rasyonel ve pragmatik olmalıyız. Öyle bir enerji portföyü oluşturmalıyız ki herkes kazanabilmeli" diye konuştu. Türkiye'nin, yılda toplam 50 milyar metreküpün üzerinde bir miktarda dünyanın en fazla doğalgaz tüketen ülkelerinden biri olduğunu, petrol ve gaz kaynaklarının sınırlı olduğunu belirten Albayrak, "Gaz talebimizin yüzde 50'sinden fazlası tek bir ülkeye dayanıyor. Alternatif kaynaklar oluşturmalıyız" dedi.

MUCİZE NOKTADAYIZ
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Türkiye ekonomisinin 'mucize' denilebilecek kadar iyi bir noktada olduğunu söyledi. ABD ile AB arasında müzakere edilen ve imzalanması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, "TTIP anlaşması kabul edildiğinde, Türkiye elini kolunu bağlayıp, 'Bunun sonuçlarına katlanırız' diyemez" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Albayrak: Bölgeye büyüme ivmesi kazandırmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN