Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankalar Merkez’i takip etmeli

Merkez Bankası’nın yeni yönetiminin izlediği faiz indirim politikasına, ‘istikrarlı’ yorumunu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diğer bankalar da bunu izleyip yatırımcının önünü açmalı” dedi

Giriş Tarihi: 24.9.2016
Bankalar Merkez’i takip etmeli
Yüksek faizin yatırımı ortadan kaldırdığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yatırımın olmadığı bir ülkede kalkınmayı konuşamayız. Bizim bu kadar zorlamamıza rağmen şu anda yatırımlarda halen istediğimiz bir istikrar veyahut hız yok" dedi. Bloomberg televizyonuna katıldığı programda soruları yanıtlayan Erdoğan, Merkez Bankası'nın önceki gün gerçekleştirdiği faiz indirimini, 'istikrarlı, li ve muvazeneli bir indirim' olarak gördüğünü kaydetti. Erdoğan, Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin göreve geldiğinden bu yana, özellikle hükümetin faiz politikalarını dikkate alarak, bir indirim politikası yürüttüğünü ifade etti.

YATIRIMCILAR İÇİN BİR SİNYAL
Merkez Bankası başkanlığına nisan ayında atanan Çetinkaya, göreve geldiğinden bu yana gerçekleştirilen altı Politikası Kurulu Toplantısı'nın tümünde faiz indirimine imza attı. Bu süreçteki indirim 2.25 puan oldu. Faiz indiriminin, özellikle yatırımcılar için çok önemli bir sinyal olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temenni ediyorum ki diğer bankalar, Merkez Bankası'nın vermiş olduğu bu sinyali önemsesin ve yatırımcıların önünü açsınlar" dedi.

KURDA PATLAMA OLMADI
Kurlarda bazılarının beklediği gibi bir patlamanın olmadığını dile getiren Erdoğan, 27 çeyrektir devam eden kesintisiz büyümeye de dikkat çekerek, "Eksi asla hiç yok. Bu çok önemli bir gösterge. İstikrar, güven buna hep dikkat ettik" değerlendirmesinde bulundu.

KREDİ KURULUŞLARINA 'DÜRÜST OLUN' ÇAĞRISI
Dünyadaki kredi derecelendirme kuruluşlarının, istisnaların bir kenarda konulması halinde, politik açıklamalar yaptığını dile getiren Erdoğan, "Bu kuruluşların kesinlikle siyasi davranmaması lâzım. 'Dürüst olun' diyorum, onları dürüstlüğe davet ediyorum" diye konuştu. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu düşürmesi konusundaki soruya ise Erdoğan, "Hiç umursamıyorum. Bunu kasıtlı yapıyorlar. Bu dürüst bir şey değil" dedi.

YAYA KALDILAR
Merkez Bankası son 7 toplantıda faizi 2.5 puan düşürdü.
Aynı dönemde zorunlu karşılıklarda da 1 puan indirim oldu.
Buna karşılık bu süreçte tüketici kredilerinde 1.1, ticari kredilerde 1.8, mevduat faizinde 1 puan indirim gerçekleşti..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar Merkez’i takip etmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN