Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet şirkete saldırdı

Giriş Tarihi: 24.9.2016
Devlet şirkete saldırdı

Siber alemde saldırılar yeni bir boyuta ulaştı. Tarihe geçen Yahoo saldırısının ‘devlet sponsorluğunda’ gerçekleştiği ortaya çıktı. soruşturma başlatırken, uzmanlar ve Çin’den şüpheleniyor

Dünyanın en büyük siber saldırısı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Aslında bu saldırının geçmişi 2014'e kadar uzanıyor. İki yıl önce başlayan saldırı yeni fark edildi. Bu saldırı aslında siber alemde yeni bir aşamanın da başlangıcı oldu. İlk kez bir devlet, küresel teknoloji devine saldırdı. Yahoo'nun 500 milyon kullanıcısının bilgisini çalan hackerlar'ın 'devlet' destekli olduğu belirtildi. Herhangi bir devlet ismi verilmezken, 'ın konuyu soruşturduğu belirtiliyor. Birçok uzman ve Çin menşeli bir saldırı olduğu konusunda hem fikir. Ancak henüz saldırının nereden yapıldığı konusunda bir netlik yok. Yahoo müşterisi olan 500 milyon kişinin bilgisinin çalınmasıyla birlikte bu yıl toplamda 1 milyar kişinin bilgisi hacklenmiş oldu. Geçtiğimiz yıl bu rakam 800 milyon düzeyindeydi.

SATIŞA DENK GELDİ
Uzun yıllardır kötü yönetilen ve sürekli zarar açıklayan Yahoo'ya yapılan bu saldırının zamanlaması da oldukça ilginç. Temmuz ayında Yahoo dijital bölümünü 4.8 milyar dolara Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon'a satacağını duyurmuştu. Siber saldırının ortaya çıkması sonrası satış ve satış fiyatı konusunda Verizon'ın yeni bir değerlendirme yapabileceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet şirkete saldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN