Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TEDES tuzağının altından FETÖ çıktı

Yollara kurulan hız tuzaklarıyla vatandaşa fahiş cezalar kesen, SABAH ve aHaber’in yayınlarıyla düzeltilen TEDES sisteminden FETÖ vurgunu çıktı. Pilot olarak 7 ilde kurulan TEDES’in ihalelerinin yarısı FETÖ’cü şirketlere verilmiş

Giriş Tarihi: 24.9.2016
TEDES tuzağının altından FETÖ çıktı

SABAH ve aHaber'in ısrarlı yayınları sonucunda tuzakları kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nin (TEDES) altından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) vurgunu çıktı. Pilot olarak 7 ilde uygulanmaya başlanan TEDES ihalelerinin birçoğunu FETÖ'cü şirketlerin kazandığı tespit edildi. 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden sonra operasyon düzenlenen iki şirketin, TEDES'te en çok gelir getiren 4 bölgenin ihalesini aldığı belirlendi.

RADAR TUZAĞI KALKTI HALK BAYRAM YAPTI

POLSAN PARMAĞI

SABAH'ın ulaştığı belgelere göre, TEDES ihalelerini FETÖ şirketlerinin kazanmasının altında Polis Bakım Yardım Sandığı (POLSAN) yatıyor. 2012'de başlayan uygulamanın ihaleleri, o dönem FETÖ'cülerin elinde bulunan POLSAN tarafından yönlendirildi. İl belediyelerince yapılan ihalelerin şartnamelerine POLSAN tarafından 'olur' verildi. TEDES sistemindeki kamera ve radarları POLSAN'ın iştiraki POLTES Robot tarafından tedarik edildi. POLTES Robot istediği şirkete malzemeyi verdi. Bu da ihalelerde FETÖ'cü şirketlerin önünü açtı.

ABALIOĞLU ALDI

TEDES'in uygulandığı Malkara, Banaz ihalelerini Cafer Sadık Abalıoğlu Holding'in sahibi olduğu Açıkkart şirketi kazandı. Bu arada da Abalıoğlu Yem Grubu'nun Yönetim Kurulu Üyesi Baha Abalıoğlu 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alındı iki saat sonra da serbest bırakıldı. Abalıoğlu Holding ile Açıkkart'ın ilişkisinin olmadığı belirtildi.

KAYYUM ATANDI

'da TEDES işletmesini Pegasus Elektronik aldı. POLSAN FETÖ'cülerden temizlendikten sonra yeni gelen yönetim şirketten şüphelendi. Pegasus Elektronik'in ortağı Cenk Karakaya'nın FETÖ'nün dünya imamlarından Barbaros Kocakurt'un kardeşi Mehmet Tahir Kocakurt'un ortağı olduğu tespit edildi. Hazirandan itibaren Pegasus Elektronik'e malzeme satışı durduruldu. Şirkete de kayyum atandı.

TEDES ihaleleri şartnamesini belediyeler hazırlıyor. Polis Bakım Yardım Sandığı (POLSAN) şartnamelere uygunluk belgesi veriyor. Hangi şirketin ihaleyi alacağına belediye karar veriyor.

HAVA İMAMININ YEĞENİ DENETİMİNDEYDİ

POLSAN'da genel kuruldaki yönetim değişikliğinden önce ilginç isimler görev almıştı. POLSAN, 15 Temmuz'dan sonra sahipleri hakkında FETÖ'ye finans sağladığı gerekçesiyle gözaltı kararı çıkarılan Highway Outlet şirketine ortak yapılmıştı. POLSAN'ın denetim kurulu başkanlığını bir dönem FETÖ'nün Kuvvetleri imamı Adil Öksüz'ün akrabası Saim Öksüz yapmıştı.

7 İLDE PİLOT UYGULAMA

TEDES halen pilot olarak seçilen 7 ilde uygulanıyor. Sistem ilk olarak 18 Kasım 2015 tarihinde Ordu'da hayata geçti. Daha sonra Tekirdağ'ın Çorlu, 'ın Banaz, Çorum'un Osmancık ilçeleri ile Gaziantep, Kayseri, Edirne ve Bilecik'te kuruldu. Sistemden belediyeler de pay alıyor.

POLSAN'IN ESKİ YÖNETİMİ FETÖ'DEN TUTUKLANMIŞTI

TEDES sisteminin gündeme geldiği 2012'de POLSAN'ın yönetiminde FETÖ'cü isimler vardı. 2012'de MOBESE ve TEDES'in altyapı kurulması işi de Sirius Savunma'nın sahibi, FETÖ'nün dünya imamlarından Barbaros Kocakurt'un kardeşi Mehmet Tahir Kocakurt'a verildi. Uzun yıllar FETÖ'nün kontrolünde olan POLSAN'da 12 Temmuz 2014 tarihinde genel kurul yapıldı. Bu tarihten sonra POLSAN'ın yönetimi daha önce FETÖ'nün meslekten uzaklaştırdığı emniyet müdürleri Mustafa Gülcü ve Faruk Ünsal'a devredildi. POLSAN'ın eski yönetimi de tutuklandı.

VATANDAŞIN PARASI ÖRGÜTE GİTİ

FETÖ'cü şirketler, dönemin POLSAN yönetiminin koruması altında aldıkları TEDES ihalelerinde milyonlarca liralık vurgun yaptı. Yollara kurulan hız tuzaklarıyla vatandaştan haksız yere toplanan paralar Pensilvanya'ya gönderildi. Ordu'da 2015'ten bu yana 400 bin kişiye ceza kesildi. Ordu'da aylık 60 milyon TL, Malkara'da 1.5 milyon TL, Banaz'da ise 20 milyon TL ceza kesildiği belirtiliyor. Kesilen cezaların yüzde 70'i Maliye Bakanlığı, yüzde 15'i belediye, yüzde 15'i ise işletmeci şirketin kasasına gidiyor. İşletmeci şirketlerin TEDES'ten gelen yüzde 15'lik gelirin 10'unu FETÖ'ye aktardığı ileri sürülüyor.

Cevap hakkı:

Yasadışı FETÖ ile ilgimiz yok

Pegasus Elektronik:

Pegasus adlı şirketimize kayyum atandığı tamamen yanlış. Kayyum atanan şirket, Gold Elektronik'tir. Şirketimiz 11 yıldır sektöründe önemli firmalarından biri olmuş ve olmaya devam etmektedir. Hiçbir döneminde firmamıza kayyum atanmamıştır. Yasa dışı FETÖ ve benzeri hiçbir terör örgütü ile ilişkisi olmamıştır. Söz konusu haberinizde Ordu Büyükşehir bel. Tedes ihalesini Pegasus A.Ş. nin aldığını belirtiliyor. Ordu ihalesini Pegasus-Port yapı ortak girişimi adlı firma almıştır.

FETÖ soruşturması görmedik

Cenk Karakaya:

Ortağı bulunduğum Poltes Robot'un, ihalelerde FETÖ'cü şirketlere destek olmamıştır. Zira, Poltes Robot tedarikçi (distribütör) firma konumunda olup, kendinden ürün almak isteyen sektörde faaliyet gösteren yüklenici firmalara, ticari usul ve esaslara göre yapılan anlaşmalar dahilinde ürün satmaktadır. Polsan ile ortak olarak kurmuş olduğumuz Poltes firmasının kuruluş tarihi 01.06.2015 dir. Daha açık bir ifade ile 17-25 Aralık sürecinden sonra Polsan yönetimi yasadışı fetö terör örgütü üyelerinden arındırıldıktan sonraki süreçte Polsan ile ortaklığım söz konusu olmuştur. Polsan ortaklığı öncesinde, yeni Polsan yönetimi tarafından şahsım ile ilgili tüm güvenlik soruşturmaları yapılmış ve temiz çıkmam sonucunda Polsan ile ortaklığım gerçekleşmiştir. Ayrıca, bildiğimiz kadarı ile firmamızın TEDES ihaleleri kapsamında ürün verdiği hiçbir firma FETÖ soruşturmaları kapsamında bulunmamaktadır ve kayyum atanması durumu da söz konusu değildir.

FETÖ ile bağımız yok

Abalıoğlu Açıkkart:

FETÖ ile beraberliğin menfaat beklentisi ile cazip görüldüğü geçmişteki uzun dönemlerde bile bu oluşumun ülkemize, cumhuriyetimize zararlı olduğu bilinci ile en küçük bir yaklaşımımız olmamıştır. Fetö terör örgütünün gerek şirketimiz gerekse ülkemizin güzide kuruluşlarından biri olan Abalıoğlu Holding ile ilişkilendirilerek haberde yer veriliyor olmasının, bugüne kadar her daim her ortamda kesin bir dille kınadığımız ve ne geçmişimizde ne de bugün uzaktan yakından en ufak bir bağımızın dahi olmadığı adı geçen terör örgütüyle anılmamızın bizleri büyük bir üzüntü içinde bıraktığını bilmenizi isteriz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TEDES tuzağının altından FETÖ çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN