Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin en hızlısı yola çıktı

Siemens Ulaşım Bölümü Direktörü Genç, "Innotrans Berlin 2016 Fuarı'nda sergilenen son yüksek hızlı tren seti test için Viyana’ya gönderildikten sonra TCDD’ye teslim edilecek." dedi.

Giriş Tarihi: 25.9.2016 14:57
Türkiye'nin en hızlısı yola çıktı

Siemens Ulaşım Bölümü Direktörü Cüneyt Genç, Innotrans Berlin 2016 Fuarı'nda sergilenen son yüksek hızlı tren setinin test için Düsseldorf'a gönderildikten sonra TCDD'ye teslim edileceğini belirterek, " için özel tasarlanan 6 yüksek hızlı tren seti bu yıl içinde hatlarında kullanılmaya başlanacak." dedi.

Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan 2023 Ulaşım ve İletişim Stratejisine göre 'de ulaşım talebinin 2023 yılına kadar iki kat, 2050'ye kadar da dört kat artacağına işaret ederek, bunun dünyadaki ulaşım ihtiyacındaki artışın çok ötesinde olduğunu söyledi.

Türkiye'de demiryollarının toplam uzunluğunun 25 bin kilometreye çıkarılmasının 2023 hedefleri arasında yer aldığını anımsatan Genç, bu çerçevede 200 set çok yüksek hızlı tren, 10 bin kilometre yeni yüksek hızlı tren rayı, 4 bin kilometre standart ray, 5 bin yeni metro aracı ve mevcut 11 bin kilometrelik standart demiryolunun onarımı için yatırım yapılacağını dile getirdi.

"YATIRIMLAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR"

Genç, sektördeki yatırım programlarını yakından takip ettiklerini vurgulayarak, Türkiye'de yatırımların hız kesmeden devam ettiğini ifade etti.

Türkiye'de hızlı tren konusunda önemli kaynak oluşturduklarını belirten Genç, yeni ihalelerle de yakından ilgilendiklerini vurguladı.

Genç, daha önce Siemens tramvaylarının son montajının ve yapımının Türkiye'de olması yönünde karar aldıklarını belirterek, "Türkiye'den alacağımız bir sipariş üzerine bunu yapmayı planlıyor değiliz. Kararımız, Türkiye'deki yeterliliklerin ve tedarik zincirinin çok iyi seviyede olmasıyla ilgili." diye konuştu.

Hükümetin yerli ve milli üretim stratejisini desteklerini ifade eden Genç, "Türkiye'deki tedarikçiler ve alt tedarikçilerle yerlilik oranının yüzde 50'nin üzerinde olması sağlandıktan sonra milli treninin üretilmesi planı var. Bir teknoloji partneri olarak Siemens'in bu alandaki yerlileştirme ve teknoloji transferi tecrübesinin dikkate alınmasını isteriz. Türkiye, bu konuda partnerini gerçekten Ar-Ge'ye kaynak ayıran, teknoloji lideri firmalardan seçmeli. Siemens olarak yerli ve milli üretim konusunda gerekli tüm çabayı göstermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

YENİ TRENLER, BU YIL İŞLETMEYE ALINACAK

TCDD tarafından Siemens'ten alınan 7 tren setinden ilkinin Mayıs 2015'te Ankara-Konya hattında seferlerine başladığını anımsatan Genç, 100 metrelik son setin de en kısa sürede Türkiye'ye gönderileceğini söyledi.

Genç, söz konusu tren setlerinin TCDD ile yapılan sözleşmeden yaklaşık 4 ay önce gönderildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu setlerden birini şu an Ankara-Konya hattında başarıyla işletiyoruz. Bu tek tren seti, bakımı ve işletmesi zor olmasına rağmen dünyadaki en yüksek emre amadelikle çalışıyor. Innotrans Berlin 2016 Fuarı'nda sergilenen son tren seti ise test için Düsseldorf'a gönderildikten sonra TCDD'ye teslim edilecek. Türkiye için özel olarak tasarlanan 6 yüksek hızlı tren seti bu yıl içinde Türkiye hatlarında kullanılmaya başlanacak."

VELARO TÜRKİYE

İç ve dış tasarımındaki uyumuyla tasarımda kalite ödülü "Red Dot"a layık görülen Velaro serisi yüksek hızlı tren platformunun son nesli olan tren setleri, Ankara-Konya hattının yanı sıra Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, İstanbul-Konya'daki mevcut hatlarda ve yapımı devam eden Ankara-Sivas, Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hatlarında kullanılacak.

Saatte 300 kilometre hız yapabilen çok yüksek hızlı yeni tren setleri, geniş restoran bölümü, özel tasarımlı business class odaları, gelişmiş eğlence ve telekomünikasyon sistemleriyle serinin diğer trenlerinden ayrılıyor.

YOLCULUKTA KESİNTİSİZ İNTERNET

Söz konusu trenlerde kullanılan son teknoloji ürünü iletişim ve eğlence sistemleri sayesinde yolcular kesintisiz internet hizmeti alabiliyor, haberleri takip edebiliyor, video ya da canlı TV yayını izleyebiliyor.

TRENİN MUTFAĞI TÜRK KONUKSEVERLİĞİNİ YANSITIYOR

Müşteriye özel ekipmanla donatılan mutfak kısmı, sıcak ve soğuk yiyeceklerin Türkiye'deki yüksek konukseverlik standartlarında sunulmasını sağlıyor. Çok amaçlı mutfak aletlerinin kullanımı sayesinde, yolcuların her türlü özel yemek talepleri karşılanabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en hızlısı yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN