lere 70 milyon liralık güvenliği cezası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, MİGEM tarafından geçen yıl 6 bin 494 sahasının, sağlığı ve güvenliği açısından denetlendiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 26.9.2016 10:56 Güncelleme Tarihi: 26.9.2016 11:01
Madenlere 70 milyon liralık iş güvenliği cezası

O SORU ÖNERGELERİNE CEVAP VERDİ

Albayrak, muhalefet tarafından TBMM'ye iletilen bazı soru önergelerine verdiği yazılı cevapta, yerlerinde gerçekleştirilen iş sağlığı ve güvenliğine yönelik teftişlerin anlık teftişler olduğunu ve söz konusu iş yerlerinde mevzuata aykırılıkların tespit edildiğini bildirdi.

70 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ

İş verenlerin, çalışanlarının sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu vurgulayan Albayrak, "MİGEM tarafından 2015 yılı içerisinde denetlenen saha sayısı 6 bin 494 olup, bunlardan 77'sinin faaliyetleri durdurulmuştur. 20 Şubat 2016 tarihi itibariyle MİGEM sistem kayıtlarında yapılan sorgulamalara göre 2015 yılında bin 86 adet idari cezası uygulaması yapılmış olup, 69 milyon 66 bin 591 lira tahakkuk gerçekleştirilmiştir." açıklamasında bulundu.

TEKNİK ELEMAN BULUNDURMA ZORUNLULUĞU

Bakan Albayrak, Türkiye'deki mevzuatının, Avrupa Birliğinin maden sektörüne yönelik direktifleri ile "Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük" temel alınarak yenilendiğini hatırlattı.

Maden işletmelerinde, işlerin tekniğine uygun ve emniyetle yürütülmesini sağlamak amacıyla en az bir maden mühendisinin çalıştığını belirten Albayrak, işletmenin büyüklüğüne göre teknik eleman bulundurulmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenlere 70 milyon liralık iş güvenliği cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN