Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Yardımcısı Canikli'den kredi laması

Başbakan Yardımcısı , katıldığı canlı yayında kredi kartı ve kredi borçlarına yönelik düzenlemeyle ilgili lamalarda bulundu. Canikli, toplamda 257 milyar lira kredi stokunun yapılandırma kapsamında olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 27.9.2016 12:04 Güncelleme Tarihi: 27.9.2016 12:05
Başbakan Yardımcısı Canikli'den kredi açıklaması

İTHALATA DAYALI TÜKETİMİ DARALTMAK İÇİN...

Başbakan Yardımcısı , kredi kartı ve kredi borçlarına yönelik düzenlemeyle ilgili lamalarda bulundu. Canikli, kredi kartına getirilen yeni düzenlemeye ilişkin "İç talepte düşüş söz konusu. Bu nedenle adım atıldı. O yüzden taksit oranını 12'ye çıkardık. İthalata dayalı tüketimi daraltmak amaçlarımızdan bir tanesi. İthal oranı yüksek alanlarda taksiti artırmadık hatta bazı alanlarda düşürdük" dedi.

YAPILANDIRMA SADECE BAKİYE İÇİN GEÇERLİ

Yapılandırmaların sadece bakiye için geçerli olduğunu söyleyen Canikli, "Yapılandırma sadece bakiye için geçerli. Bundan sonraki kullanılacak krediler için 72 ay geçerli değil 48 ay geçerlidir. Bu yapılandırma zorunlu değil. Biz bankalara 72 aya kadar yapılandırma yetkisi verdik. Bankalar tercihlerine göre kullanabilirler. Banka bir müşterisine borcu önce 50 aya yapılandırabilir. Sonra 72 ayı aşmadığı takdirde ikinci kez de yapılandırabilir. Burada şunu amaçlıyoruz. Her kredi kullanıcı aynı değil. Herkese genel bir uygulama optimal sonuç vermez. Esnek bir model oraya çıkarmak gerekiyordu" şeklinde konuştu.

"TAŞIT KREDİLERİ YAPILANDIRMA KAPSAMINDA DEĞİL"

Canikli, taşıt kredilerinin cari açık hassasiyetinden dolayı yapılandırma kapsamında bulunmadığını belirtti. Bankaların tüketiciyi zorlayacak faiz oranları uyguladığı takdirde bunu giderici görüşmeler yapabileceklerini belirten Canikli, "Normalde faizler müşteri ile banka arasında belirleniyor. Bu konuda müdahaleyi ancak kanun yoluyla yapabiliriz. O noktada bir problem çıkacağını düşünmüyorum. Sıkıntı ortaya çıkarsa mağduriyeti giderici adımlar atarız. Bankalar tüketiciyi zarara sokacak faiz oranları uyguladığı bu, bize geliyor zaten biz de onlarla görüşerek bu sorunu gidermeye çalışırız" dedi.

"MEVDUAT FAİZİ DÜŞMEDEN KREDİ FAİZİ İNMEZ"

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli son olarak Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin kredilere yansımadığını belirterek "Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin kredilere yansımadığı söyleyebiliriz. Bunun nedeni mevduat faizlerinin düşürmeden kredi faizlerinde de anlamlı bir düşüş olması gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yardımcısı Canikli'den kredi açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN