275 milyar liralık borç stoku yapılandırılacak

Giriş Tarihi: 28.9.2016
275 milyar liralık borç stoku yapılandırılacak

Başbakan Yardımcısı , kredi kartı ,ve kredi borcuna yönelik düzenleme kapsamında 257 milyar liralık kredi stokunun yapılandırılacağını bildirdi. Canikli, ”Şimdi mevduat faizlerine odaklandık” dedi

Kredi kartı ve kredi borçlarına yönelik düzenlemeye açıklık getiren Başbakan Yardımcısı , söz konusu düzenleme kapsamındaki kredi stokunun toplam 257 milyar lira civarında olduğunu bildirdi. Yapılandırmanın sadece mevcut bakiye için geçerli olduğuna vurgu yapan Canikli, bundan sonra kullandırılacak krediler için 72 ayın geçerli olmadığını kaydetti. Bankalara yapılandırma yetkisi verdiklerini anlatan Canikli, "Sistemi rahatlatmak için inanılmaz bir esneklik sağlıyoruz. Düzenleme borcunu zamanında ödeyenler için de kullanılabilir" diye konuştu. Canikli, yapılandırma kapsamında uygulanacak faize ilişkin ise "Müşteriyi rahatsız etmeyecek, bankayı da zora sokmayacak bir faiz oranının ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz. Gelişmeleri günlük takip ediyoruz. Mağduriyetler ortaya çıkarsa adımlar atarız" dedi. Birçok sorunu görüşmelerle hallettiklerini vurgulayan Canikli, aşırı regülasyonun sistemi rahatsız edeceğini kaydetti.

MEVDUAT FAİZİ İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ
Canikli, son dönemde yapılan faiz indirimlerinin, kredi faizlerine büyük oranda yansımadığını belirterek, "Kredi faizlerini belirleyen ana maliyet unsuru mevduat faizleri. Mevduat faizlerini düşürmeden, kredi faizlerinde de anlamlı bir düşüş sağlanması çok gerçekçi görünmüyor. Mevduat faizlerine odaklanmış durumdayız. Sürekli olarak bankalarla görüşüyoruz, mevduat faizlerinde düşüşü mutlaka sağlamamız gerekiyor. Bunu da kural koymadan piyasa koşulları çerçevesinde halledeceğiz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
275 milyar liralık borç stoku yapılandırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN