Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deutsche’yi kurtarmak

Bir yılda yüzde 50 eriyen dünya finans devi Deutsche Bank için kurtarma planı hazırlanıyor. Alman Maliye Bakanlığı ve regülasyon kurulu iddiaları reddetse de bankanın kötü senaryoda yüzde 25’inin devlete geçebileceği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 29.9.2016
Deutsche’yi kurtarmak

Alman basınında dün yer alan bir iddia tüm dünya piyasalarını salladı. Die Zeit'ın haberine göre, Alman hükümeti ve finansal kurumları Deutsche Bank'ın 14 milyar dolarlık dava maliyetlerini tek başına karşılayamaması durumunda bankayı kurtarmak için bir plan hazırladı. Planın taslağına göre, Deutsche Bank, diğer bankalara üzerindeki yükü azaltacak fiyatlarda varlık satışı yapacak. Tabii, bu en iyi senaryo.

DEUTSCHE SALLANIYOR

YÜZDE 25'İ DEVLETE GİDEBİLİR
Habere göre, daha kötü senaryolara göre de planlar hazırlandı. Buna göre, çok acil bir durumda Alman hükümeti, bankanın yüzde 25 hissesini direkt olarak alacak. Bu haberin duyulmasının ardından Bankacılık Düzenleme Kurulu BaFin bir açıklama yaparak, "Böyle bir çalışmamız yok" dedi. Ardından Maliye Bakanlığı da bu tür bir plan hazırlanmadığını belirtti. Maliye Bakanlığı Sözcüsü Nadine Kalwey, "Bu haber doğru değil. Federal hükümet bir kurtarma planı hazırlamıyor. Böyle bir spekülasyona sebep de yok. Banka da geçtiğimiz gün bunu açıkça dile getirmişti" dedi.

HİSSE UZUN SÜRE SONRA ARTTI
Deutsche Bank da dün yaşanan bir diğer gelişme de bankanın İngiltere'de faaliyet gösteren sigorta şirketi Abbey Life Assurance Co.'yu 1.2 milyar dolara bedelle Phoenix Group Holdings'e satması oldu. Sigorta şirketlerini konsolide eden İngiliz şirketi Phoenix, yaptığı açıklamada söz konusu satın almayı desteklemek için 735 milyon sterlin değerinde hisse senedi satışı yapmayı planladığını açıkladı. Bu gelişmenin ardından uzun süredir düşüş eğiliminde olan ve bu yıl sadece yüzde 52 eriyen Deutsche Bank hisseleri artışa geçti. Ardından gelen kurtarma planı haberiyle de bankanın hisseleri yüzde 3'e yakın yükseldi.Lehman tecrübeli ABD'den öneri
  • Deutsche Bank riskinin benzerini 2008'de Lehman Brothers ile yaşayan ve geç davrandığı için bankayı iflasa sürükleyen ABD'den öneriler geldi. Uzmanlar Alman meslektaşlarına beş öneride bulundu:
  • Ne kadar erken müdahale ederseniz o kadar iyidir. 2008'de öğrendiğimiz şey yatırımcının bir banka için güveni zedelenirse oyun biter.
  • Gelecek kurtarmaları önler. Almanya'da sadece Deutsche Bank zor durumda değil. Şimdi atılacak bir adım yeni kurtarma paketlerini önler.
  • Gözünüz ABD seçimlerinde olsun. Çünkü bankayı bu zor duruma düşüren en büyük faktör ABD'nin verdiği 14 milyar dolarlık ceza.
  • Euro Bölgesi'nin güçlü Alman bankalarına ihtiyacı var. Almanya'nın şu anda yüzde 9 olan dış ticaret fazlasının ekonomiye dönmesi lazım.
  • Deutsche Bank'ın kendi başına kurtulabileceğine kimse inanmıyor. Alman ekonomisinin iyi durumda olması da bu gerçeği değiştirmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deutsche’yi kurtarmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN