Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalkınmanın anahtarı: Bankacılık sektörü ve KOBİ işbirliği

’nin 2023 yılı ihracat stratejisinde dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek arzusu olduğunu belirten Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem, “Bu stratejide en büyük görev şüphesiz KOBİ’lere düşüyor” dedi

Giriş Tarihi: 30.9.2016
Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem, "'nin 2023 yılı ihracat stratejisi içinde, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme arzusunun temelini ihracattaki payımızı %1,46'ya ulaştırma hedefi oluşturuyor" dedi. 10-25 milyar dolar arası seviyede ihracat yapılan ülke sayısını 7'ye çıkarmak hedefine de vurgu yapan Erdem,"Toplamda 100 bin ihracatçı ile tüm ana sektörlerde söz sahibi olmak üzere kurulu olan bu stratejide en büyük görev şüphesiz KOBİ'lere düşüyor" şeklinde konuştu. Erdem sözlerine şöyle devam etti: "Ekonomideki bu yapılanmanın amacı; başta KOBİ'ler olmak üzere ihracatçı firmaların üretim alt yapılarının büyütülmesi, Ar-Ge ve inovasyon yeteneklerinin geliştirilmesi ve uluslararası pazarlarda tanınmalarının sağlanmasıdır. Bu sayede ihracatçılarımızın rekabet yeteneklerinin artacağına, işletmeleriyle birer marka oluşturmalarına da katkı sağlanacağına inanıyoruz. Cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin üretiminin artırılmasına yönelik olarak geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren yatırım teşvik sistemini bu çerçevede ele alıyoruz. Bu düzenleme sanayide dönüşüm sağlayacak yüksek ve orta-yüksek teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine ve bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılmasına da önemli katkılar sağlayacaktır. İhracatta atılım yapma anlayışı doğrultusunda atılan Üretim Reform Paketi de reel sektör için önemli bir kazanım. Firmaların teknolojik kapasitelerinin geliştirilmesine dönük girişimlerini cesaretlendirmek üzere geliştirilen bu paketin hayata geçmesi noktasında, bankacılık sektörü olarak önemli bir sorumluluk üstleniyoruz. Halkbank olarak üzerimize düşen tüm görevleri yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

İHRACATÇI KOBİ'LERE ÖZEL ÇÖZÜMLER
'de KOBİ Bankacılığının öncüsü olarak, sektörlere özel çözümlerimizi genel stratejimize uygun biçimde hazırladığımız finansal ürün ve hizmetlerle KOBİ'lere ulaştırmaya devam ediyoruz. Kendi kaynaklarımızın yanı sıra Bankamızın uluslararası piyasalarda sahip olduğu itibar sayesinde Avrupa Yatırım Bankası, Dünya Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı gibi uluslararası finans kuruluşlarıyla yaptığımız iş birlikleri ile yeni kredi programları geliştirerek bunları da KOBİ'lerin hizmetine sunuyoruz. Böylelikle KOBİ'lerin uluslararası rekabette avantaj sağlamalarına destek olmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda AYB ve DB ile 200'er milyon Euro'luk kredi protokolleri imzaladık ve bu kaynağı KOBİ'lerin kullanımına sunduk. Benzer şekilde Fransız Kalkınma Ajansı ile çevresel nitelikli yatırımları teşvik etmek ve Organize Sanayi Bölgeleri'nde faaliyet gösteren firmalara destek olmak üzere anlaşma sağladık. FKA ile imzaladığımız yeni kredi anlaşmasıyla elde ettiğimiz 100 milyon Euro'luk finansal kaynağı, OSB'lerde yeni yatırımları teşvik etmek ve her segmentte firmanın çevre yatırımlarını desteklemek için kullanıyoruz. Halkbank olarak 'nin gelişmesinde ihracatın büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. İhracatçı KOBİ'lere, imalattan pazarlamaya kadar ihracat faaliyetlerinin her aşamasında kredi desteği sağlıyoruz. KOBİ'lerimizin ihracat hacimlerini artırmalarını hedefleyen çalışmalarımızda standart ihracat kredi paketlerinin yanı sıra müşterilerimize özel kredi çözümleri de sunuyoruz. İhracatçı firmaların ihracatlarının finansmanı ile birlikte daha rekabetçi olmak adına verimlilik, kalite ve kapasite artışına dönük yatırımları nedeniyle oluşan kredi ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. İhracatçı firmalarımıza en uygun finansal desteği sağlamanın yanında onların ihtiyaçlarını doğru analiz edip danışmanlık, eğitim hizmetleri ve ihracatçılara yönelik yaptığımız işbirlikleriyle de yanlarında olmayı ve rehberlik etmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda; hedef pazar ile ihracatta sektör ve ülke çeşitlendirme stratejisinin oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle Hedef Pazar Günleri toplantılarına sponsorluk desteği sağlıyoruz. Benzer şekilde TİM işbirliğinde düzenlenen Ortak Akıl Toplantıları'na da destek veriyoruz. Farklı sektörlerden kanaat önderlerini bir araya getirerek, deneyim ve başarıların paylaşıldığı bu toplantılarda sektör stratejilerini masaya yatırıyoruz. Son olarak TİM ve Turkishtime dergisiyle iş birliğimizin yeni bir ürünü olarak, "KOBİ'lere Yurt Dışı ile İş Yapma Rehberi"ni KOBİ'lerimizin ilgisine sunuyoruz. Dış ticaretteki etkinliklerini artırmak isteyen ihracatçılarımızın, akıllarına takılan tüm sorulara bu kitapta yanıt bulacaklarına inanıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalkınmanın anahtarı: Bankacılık sektörü ve KOBİ işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN