Bakan Ağbal'dan vergi borçlarıyla ilgili açıklama

Giriş Tarihi: 1.10.2016 13:32 Güncelleme Tarihi: 1.10.2016 16:57
Bakan Ağbal'dan vergi borçlarıyla ilgili açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Bugün itibarıyla yaklaşık 9,4 milyar lira ödenmemiş vergi borcunu yapılandırmış durumdayız

Maliye Bakanlığının ödeme gücü olan vatandaştan vergiyi tam ve zamanında alabilmesinin esas olduğunu vurgulayan Ağbal, şöyle devam etti:

"Gerçekten ödeme gücü olmayıp ödeyemeyen mükellefin de elinden tutmak... İyi gün dostu olduğumuz kadar kötü gün dostu da olacağız. Bir vergi mükellefi vergi borçlarını sürekli bir şekilde ödemiş, bakıyorum geçmişine ödemiş, ama bir gün gelmiş ödeyememiş. Bir arayıp hal hatır soruyor muyum? 'Bugüne kadar her şeyi çok güzel ödedin kardeşim, acaba bir hastalığın, sıkıntın mı var, ne oldu?' diyor muyuz? Demiyoruz, ödeme emri gönderiyoruz. Dolayısıyla burada mutlaka ve mutlaka özellikle ödeme güçlüğü içinde olduğu için vergi borçlarını ödeyemeyen iyi niyetli mükelleflerin bu zor günlerinde onlara kolaylık getirecek bir çalışmayı yapıyoruz. Bunu da yapmak borcumuz. İyi gününde bu ülkenin kamu harcamaları için cebindeki parayı getirip ödeyen mükellefin, zor gününde en fazla şefkati vergi dairesinden, vergi idaresinden ve devletten görmesi lazım. İnşallah bunun düzenlemelerini tek tek yapacağız."

DÜZENLEMELER 1 OCAK 2017 TARİHİNDEN İTİBAREN BAŞLAYAN DÖNEMLERDE OLACAK

Vergi inceleme süresine de değinen Ağbal, 5 yıllık vergi inceleme süresinin uzun olduğunu söyledi. Diğer ülke örneklerini incelediklerini anlatan Ağbal, Türkiye'nin bu süreyi kısaltması gerektiğini dile getirdi. Ağbal, "İnşallah vergi inceleme süresini, yakında yapacağımız yasal düzenlemeyle 3 yıla düşüreceğiz. Bu en azından mükelleflerimizi geriye dönük olarak daha da rahatlatacak, ama Maliye İdaresi de kusura bakmasın kimse, bugüne ilişkin çalışacak. Gerek zor durumda olan mükelleflerle ilgili yapacağımız düzenleme gerek bu vergi incelemesiyle ilgili yapacağımız düzenleme tabiatıyla 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayan dönemlerde olacak. Geçmişi geçmişin hesaplarıyla devam ettireceğiz, ama yeni bir geleceği inşallah kuracağız." diye konuştu.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunun uygulanmaya başlandığını anımsatan Ağbal, bugün itibarıyla 1 milyon 835 bin mükellefin bu kanundan yararlanmak için müracaat ettiğini bildirdi.

31 EKİM SON TARİH

Önceki yıllarla karşılaştırıldığında bu kez başvuru sayılarının daha yüksek olduğuna işaret eden Ağbal, 1 milyon 835 bin mükelleften 1 milyon 711 bininin yeniden yapılandırma için, 125 bin mükellefin de matrah artırımı ve kayıtların düzeltilmesi için başvurduğunu belirtti. Bakan Ağbal, "Bugün itibarıyla yaklaşık 9,4 milyar lira ödenmemiş vergi borcunu yapılandırmış durumdayız. Yine matrah ve vergi artırımı kayıt düzeltmelerinden de 1,5 milyar liralık tahakkuku yapmış olduk. Uygulamalar devam ediyor, 31 Ekim son başvuru tarihi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Ağbal'dan vergi borçlarıyla ilgili açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN