Gıda enflasyonu ile topyekûn mücadele

Giriş Tarihi: 3.10.2016
Gıda enflasyonu ile topyekûn mücadele

Gıda, ve Hayvancılık Bakanı , gıda enflasyonunu önlemek için bir dizi düzenlemeyi hayata geçireceklerini söyledi

Hükümet, gıda fiyatlarından kaynaklanan enflasyonun aşağı çekmek için üretim, ticaret, dağıtım kanalları başta olmak üzere zincirin bütün halklarına yönelik yeni tedbirler yaşama geçirecek. Gıda Komitesi, hangi üründe arz fazlası veya açığı oluşacağını önceden bildirirken, liste kapsamında ürün ekene devlet alım garantisi verecek. alanlarıyla ilgili yasal düzenleme yapılarak, ihtilaf, miras tartışmaları nedeniyle atıl duran arazilerde de üretim başlayacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk , "Hangi ürünlerin nerede ekileceğine belirledik. Bunlara destek vereceğiz. Alım garantisi de var. Liste dışında ekilen ürünlere destek vermeyeceğiz, alım yapmayacağız" dedi.

TÜM HALKALARINA BAKILIYOR
Bakan Çelik, "Gıda enflasyonu üretimden tezgâha kadar uzanan geniş bir alanı ilgilendiriyor. Üretimde arz-talep dengesini sağlıklı hale getireceğiz" dedi. Bakan, Çelik şöyle devam etti: "Üretici kendi geleceğini idame ettirme gayretinde. Ama 50 kuruşa tarlasından çıkardığı bir ürünün 3-4 liraya kadar çıktığını da izliyor. Geçen yıl fındık 9-10 liraydı. Ama tezgâhta 35-55 lira. Tarladan sofraya gelirken aradaki zincir farklılık arz ediyor."

MERKEZ'İN ASLİ GÖREVi
Enflasyonla mücadelenin Merkez Bankası'nın asli görevi olduğunu belirten Çelik, "Gıda Komitesi'nde sekretarya görevini Merkez Bankası alsın, biz Gümrük Bakanlığıyla birlikte heyetin içinde olacağız ve ağırlıklı olarak yapısal sorunlarla ilgileneceğiz" yorumunu yaptı. Üretimde bu yıl arz sorunu olmadığını anlatan Bakan Çelik, tarım alanlarıyla ilgili yasal düzenleme yapacaklarını belirtti. Çelik, "Arazinizi ekmiyorsanız sizin adınıza ekerek, kira bedelinizi bankada hesabınıza yatıracağız" yorumunu yaptı. Çelik, Rusya ile ilişkilerle ilgili de bu hafta teknik heyetin ülkeye yeniden bir ziyareti olacağını söyledi.

TARLADA 6 LİRA MARKETTE 27 LİRA
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde üretici market fiyat makasında şampiyonun kuru kayısı olduğunu bildirerek, "Üreticide 6 lira olan kuru kayısı, markette 27 lira 40 kuruştan satıldı" dedi. Bayraktar, şunları kaydetti: "Üretici ve market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 356.67 ile kuru kayısıda görüldü. Kavunda yüzde 339.21'i, kuru incirde yüzde 336.92'yi, patateste yüzde 320.13'ü buldu. Et fiyatlarında ise Kurban Bayramı sonrası kesilen hayvan sayısının arzındaki daralmaya bağlı olarak fiyat artışla rı yaşandı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda enflasyonu ile topyekûn mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN