Türkiye'nin en iyi haber sitesi

800 marka girimci avına çıkacak

Girimciliğin güvenli limanı olarak bilinen franchise sektörü katlanarak büyüyor. 2 yıl içinde yerli ve yabancı 800 oyuncunun yatırım hedefinde 10 bin girişimciyle buluşmak var

Giriş Tarihi: 4.10.2016
800 marka girişimci avına çıkacak
Franchise sektörü az riskle çok kazanmayı hedefleyenlere yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. 2016'da 55 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı tahmin edilen sektörde 2017 perspektifi de gün yüzüne çıkmaya başladı. Buna göre sektör 10 bin yeni girimciye daha kapılarını açacak. Zira araştırmalara göre 2017 sonuna kadar 800'den fazla yerli ve yabancı marka yeni bölgelere ve alanlara yatırım için düğmeye basmış durumda.

DÜŞÜK SERMAYELİ İŞLER
Son yıllarda özellikle büyük sermaye gerektirmeyen, yüksek kâr marjlı franchise modelleri oldukça popüler. Özellikle yaz aylarına girerken düşük yatırımla iş kurmak daha kolay. Açık hava sahalarında küçük standlarla kurulacak farklı iş modelleri, girişimcinin bütçesini sarsmadığı gibi yüksek kâr marjlarıyla yatırımın kısa zamanda geri dönüşünü sağlıyor. Özellikle son yıllarda alışveriş merkezi kültürünün yaygınlaşmasıyla değişen trendler beraberinde yeni iş sahaları da oluşturdu.

AVM'LER HÂLÂ GÖZDE
'de franchising'in geldiği noktada son dönemde yatırım patlaması yaşanan AVM'lerin büyük önemi var. İçinde bulunduğumuz tabloyu anlamak için rakamlara bakmak yeterli. Çünkü 'de adeta franchise markası patlaması yaşanıyor. Türkiye franchise pazarının ulaştığı hacim, yıllık olarak 50 milyar dolar civarında. Bugün Türkiye'de zincir işletmelerin sayısı 2 bin 500'ü bulurken, bunların yüzde 28'ini yabancı kökenli markalar oluşturuyor. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 60 bini geçmiş durumda.

FUARDA BULUŞACAKLAR
Sektör yakın zamanda önemli bir etkinliğe de hazırlanıyor. Franchise ve Markalı Bayilik sisteminin tüm oyuncularını tek bir çatı altında buluşturan 'Bayim Olur musun?' fuarı 13 Ekim'de başlıyor. Fuara, bu yıl yerli ve yabancı 400'ün üzerinde firma katılacak.

BEŞ KRİTİK NOKTA VAR
FranchIse sisteminin başarı sırrı, bazı seçimlerin doğru yapılmasında gizli. Bu kapsamda 5 önemli kriter öne çıkıyor. 1- Franchise almadan önce araştırılması gereken, öncelikle işin size uygun olup olmadığıdır. Kişisel yeteneklerinizin farkında olarak yatırıma karar verin. 2- İşin usulüne uygun olarak sayımlar, ölçümler, değerlendirmeler yapılmalı. Esasen yer seçimi de başlı başına bir uzmanlık alanı. 3- Yeni gelişen zincirlere dikkat edin. Yatırım yapacağınız markayı doğru seçin 4- Broşürlerde cazip laflar yer alsa bile, mevcut işletmecilerle konuşulmalı, başarı dereceleri ve firmanın geçmiş uygulamaları öğrenilmeli. 5- Franchise anlaşması genelde sert maddeler içerse ve pazarlık konusu edilmese bile, özel durumlarda bazı tavizler alınabiliyor. Ayrıca firmanın genel tutumu anlaşılmalı, tehlikeli olabilecek maddeler mutlaka avukatlara danışılmalı.

İŞKADININA TEMİNAT KOLAYLIĞI
TOBB Kadın girişimciler Üst Kurul Üyesi ve Vanlı işkadını Meral Ayhan, son teşvik yasasının Doğu'da büyük heyecan yarattığını söyledi. Ancak Doğu illerindeki kadınların bankaların teminat dayatması nedeniyle zorlandığını ifade eden Ayhan, "Kadınlara pozitif ayrımcılık tanınması bankaların teminatsız kredi vermesi halinde kadınlarımız iş hayatında daha çok yer alacak" dedi.

13 İLDE KOSGEB OPERASYONU
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndaki (KOSGEB) FETÖ soruşturması kapsamında 13 ilde gözaltına alınan 38 kişi adliyeye sevk edildi. Öte yandan eski TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak da FETÖ kapsamında tutuklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
800 marka girişimci avına çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN