Enflasyonun gıdası kesildi

Giriş Tarihi: 4.10.2016
Enflasyonun gıdası kesildi

Gıda fiyatlarındaki düşüş enflasyonu beklentinin de altına çekti. Merkez Bankası’nın, 20 Ekim’de faiz indirmek için eli güçlendi

Eylül ayında, gıda fiyatlarında devam eden düşüşün etkisiyle beklentilerin altında kalan enflasyon, son yedi Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 2.5 puanlık faiz indirimine imza atan Merkez Bankası'na, bu ay için de kapıyı sonuna kadar araladı. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) eylülde yüzde 0.18 ile 0.66 olan piyasa beklentilerinin ve 2005 yılından bu yana yüzde 0.82 olan eylül ayı ortalamasının da çok altında arttı. Ağustosta yüzde 8.05 olan yıllık enflsyon ise eylülde 7.95'e geriledi.

GIDADA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR
Enflasyondaki düşüşün belirleyicisi, gıda fiyatlarındaki gerileme oldu. Ağustos ayında yüzde 1.92 gerileyen gıda fiyatları, eylülde de yüzde 0.70 geriledi. Gıdada temmuzda yüzde 9.69 olan enflasyon, ağustosta 6.19'a, eylülde ise yüzde 4.16'ya geriledi. Gıda Komitesi'nin çalışmalarının fiyatlardaki gerilemede etkili olduğu belirtiliyor. Bankacıların hesaplamasına göre gıda fiyatlarındaki düşüş enflasyonu tek başına 0.2 puan aşağı çekti. Analistler enflasyon verilerinin Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği indirimlere art arda sekizinci ayda da devam edebileceğini gösterdiğini belirttiler. Merkez Bankası'nın bir sonraki faiz kararı 20 Ekim'de açıklanacak.

ÇEKİRDEKTE SERT GERİLEME
Beklentileri iyileştiren en önemli gösterge çekirdek enflasyondaki düşüş oldu. Ağustosta yıllık bazda yüzde 8.21 olan TÜFE göstergelerinden "H" eylülde 7.56 ile Kasım 2013'ten bu yanaki en düşük seviyeye geriledi. "I" endeksi ise 7.69 ile 13 ayın dibine indi. Bu endeksler gıda, enerji, alkollü-alkolsüz içecek ve altın hariç enflasyonu yansıtıyor.

SANAYİ DE TOPARLANIYOR
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının olumsuz değerlendirmelerine rağmen, ekonomisinden olumlu sinyaller gelmeye devam ediyor. Geçen hafta açıklanan ve ekonomiye güvenin eylülde yüzde 21 arttığını gösteren verinin ardından, dün de enflasyonun yanı sıra sanayiden de umut verici sinyaller geldi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), eylülde son dört ayın en yüksek değeri olan 48.3'e yükseldi. İmalatçıların aldığı yeni siparişleri gösteren alt endeks eylülde bir önceki aya kıyasla 1.6 puan yükseldi

20 EKİM'DE İNDİRİM YOLDA
Enflasyonda eylül ayında yaşanan düşüşten sonra 20 Ekim'deki PPK toplantısında bir faiz indiriminin daha yolda olduğunu belirten Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan sadeleştirme sonunda politika faizinin yüzde 7.5'te oluşturulacağını söyledi. ALB Forex Analisti Büşra Varol ise enflasyonda görülen azalış eğiliminin, sadeleşme sürecine tüm hızıyla devam eden Merkez Bankası için bir alan yaratabileceğini kaydetti.

FAİZ İNDİRİMİNE DESTEK
Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyondaki düşüşün ekonomi için son derece olumlu olduğunu belirterek, "Eylül ayında çekirdek enflasyondaki gerileme Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini destekledi" dedi. Ağbal verilerin enflasyon beklentilerini düşürebileceğini de sözlerine ekledi. Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nu ziyaret eden Bakan Ağbal ayrıca, gıdada enflasyonu aşağı çekecek yapısal tedbirleri, sektör temsilcileri ile görüşerek alacaklarını belirterek, yapısal reformların tek tek yapılacağını ifade etti.

KÖKTEN NEŞTER VURULACAK
Enflasyon rakamlarını, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Temel hedefimiz, gerçek anlamda bir fiyat istikrarı için enflasyon oranımızı uzun vadede yüzde 5 seviyesinin altına çekmektir" dedi. Gıda fiyatlarındaki azalışın ivmesinin kalıcı hale gelmesi için yapısal tedbirlerin alınmaya devam edileceğini belirten Zeybekci, "Enflasyon problemine kökten neşter vuracak daha geniş perspektifli bir gayret içerisindeyiz" diye konuştu.

MERKEZ'İN ELİ ARTIK GÜÇLENDİ
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, çekirdek enflasyonda belirginleşen düşüş eğiliminin yılın kalanında da devam edeceğini ve Merkez Bankası'nın faiz indirimi konusunda elini güçlendirdiğini söyledi. Elvan enflasyon verileri sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, "2016 yılının geri kalanında, Türk Lirası'ndaki değer kaybının enflasyon üzerindeki gecikmeli etkisinin azalmasıyla çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşün devam edeceği tahmin ediliyor" dedi. Elvan TÜFE'nin yıl sonunda yüzde 7.5 olmasının beklendiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyonun gıdası kesildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN