Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşular bizi mal sahibi yaptı

’nin artık mühimmatlı İHA ürettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Komşularımız bizi mal sahibi yaptı” dedi

Giriş Tarihi: 4.10.2016
Komşular bizi mal sahibi yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'nin artık kendi mühimmatlı insansız hava aracını ürettiğini belirterek, "Amerika'dan paramızla İnsansız Hava Aracı (İHA) alacağız. Aldığımız cevap 'Kongre'den geçmiyor' oluyor. Bu bir değil, iki değil. Hep bununla karşılaştık. Biz stratejik ortak değil miyiz? En son İsrail'den 10 tane almıştık. Arıza yapar tamirini yaptıramazsın. Sağolsun bu komşular bizi mal sahibi yaptı" dedi. Uluslararası ve Konferansı'na katılan Erdoğan, şunları söyledi:

OPERASYONLARDA KULLANILIYOR: Şimdi özel devlet olarak değil özel sektör olarak İHA'mızı inşa ettik. Şimdi operasyonlarda iş görüyorlar. Şu anda çok güçlü zırhlı taşıyıcılar yapıyoruz. Savunma sanayisinde zırhlı taşıyıcılarımız uluslararası rekabette çok güçlü konumdalar.
HEP TEŞVİK ETTİM: Bilim, teknoloji, sanayi, ekonomi, inovasyon, araştırma geliştirme, nano teknoloji ve enerji gibi alanların her biri bizim için stratejik öneme sahiptir. Başbakanlığım dönemimde Bilim, Teknoloji Yüksek Kurulu'nun ihmal edilen, adeta bir kenara atılan toplantılarını yılda iki defa yapmak suretiyle tamamına katıldım. Bilim adamlarımızı mühendislerimizi, girişimcilerimizi her fırsatta teşvik ederek yanlarında bulundum.

KÜRESEL 10 MARKAYA SAHİP OLMAMIZ GEREK
Tek noparklarımızın sayısını 2'den 63'e çıkardık. 2 teknoparkla ne olur? Teknoparklarla, üniversiteyle bütün üretimi içiçe koymak suretiyle bir sıçramayı meydana getirdik. Ar-Ge merkezlerinin sayısını 243'e çıkardık. Hedeflerimiz bunlar ama yeterli değil. Daha fazlasına ihtiyacımız var. Türkiye bana göre dünya çapında tanınan 10 küresel markaya sahip olmalı. Dünyanın en iyi üniversitelerinin en başarılı bilim insanlarına en yenilikçi şirketlerine, en üretken Ar-Ge merkezlerine sahip olmadan bunu sağlayamayız. İnşallah önümüzdeki dönemde bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırarak hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum.

BASİT BİR TÜFEK YAPAMIYORDUK
Bizler bir basit tüfek yapamıyorduk, bu durumdaydık. Şu anda bu halloldu hamdolsun. MİLGEM artık tamamen, kendi gemilerimizi üretiyoruz. Ama eksiğimiz var, sadece geminin tasarımı, inşası yetmiyor. Artık biz bunun makinesini de üretir hale gelmeliyiz, şimdi onun üzerinde yoğunlaştık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşular bizi mal sahibi yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN