Türkiye'nin en iyi haber sitesi

JCR ’nin notunu değiştirmedi

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, 'nin uzun vadeli yabancı para ve para kredi notlarını BBB-, not görünümlerini de "durağan" olarak teyit etti.

Giriş Tarihi: 7.10.2016 10:34 Güncelleme Tarihi: 7.10.2016 10:49
JCR Türkiye’nin notunu değiştirmedi

JCR'dan yapılan açıklamada, notun teyit edilmesinde bankaların dış borçlarını başarılı bir şekilde çevirmeleri ve bir süre daha devam etmesi beklenen gelişmiş ekonomilerdeki parasal gevşemeden yararlanmalarının yanı sıra kamu ve bankacılık sektörünün dış şoklara karşı koyma kapasitesini korumaları gösterildi.

Açıklamada, kısa vadede otoritelerin bankaların dış borçlarını çevirmeye devam etmeleri için uluslararası piyasaların güvenini sağlayıp sağlayamayacaklarının izleneceği belirtildi.

Bunun yanı sıra orta vadede hükümetin yapısal olarak makroekonomik dengesizlikleri iyileştirme ve global parasal gevşeme sona ermeden yapısal reformları hızlandırarak ve güvenlik endişelerini azaltarak yatırım ortamını iyileştirmek suretiyle kademeli olarak dış finansman ihtiyacını azaltıp azaltamayacağının kritik önemde olacağı belirtildi.

JCR ayrıca likiditesi açısından yerel bankaların dış borçlanmaları, kısa vadeli dış borç ile döviz rezervleri arasındaki dengeyi; finansal istikrar açısından da şirketlerin artan döviz cinsi borçlanmaları göz önüne alındığında kurdaki bozulmaya dayanıklılığını izleyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
JCR Türkiye’nin notunu değiştirmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN