Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TOBB’da FETÖ temizliği

FETÖ temizliğinde sıra oda ve borsalara geldi. Toplam 1.3 milyon üyesi bulunan TOOB’a üye odaların meclis üyeleri, başkanları ve personeli tek tek incelenecek

Giriş Tarihi: 7.10.2016
Başbakanlık darbe girişiminin ardından asker, polis ve yargıda başlayan FETÖ temizliği, ekonomik kurumlarda da başlıyor. in çatı örgütü Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı oda ve borsalar, İhracatçılar Meclisi (TİM) ve organize sanayi bölgelerinde kapsamlı bir araştırmanın hızlandırılması için talimat verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı söz konusu emri, resmi olarak TOBB'a iletti. TOBB çatısı altında tahkikat komisyonları kuruldu. İncelemeler için emniyet ve istihbarattan destek istendi. Komisyon, 17-25 Aralık sonrası örgütle bağını koparmayanların listesini çıkarıyor. Önce meclis üyeleri ardından da personelde ayıklamaya gidilecek.

500 MECLİS ÜYESİ AYRILDI
Darbe girişiminin ardından 1.3 milyon üyesi bulunan TOBB bünyesinde aralarında yönetim kurulu başkanı, meclis başkanı ve meclis üyelerinin de bulunduğu 500 kişi görevinden ayrıldı. Odalar ve borsalara bağlı iştiraklerde de 3-4 bin kişinin tasfiye edilmesi bekleniyor. Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) araştırmaları da süreçte belirleyici olacak. TOBB ve TİM ihbarları da dikkate alıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çatı kuruluşların gerekli işlemleri yapmaması durumunda devreye girecekleri mesajını verdi. TOBB'a bağlı iştirakler, organize sanayi bölgelerindeki temizlikle birlikte bugün 500 olan sayının 3 bine ulaşması bekleniyor. TOBB'a bağlı 178 ticaretsanayi odası, 12 sanayi odası, 60 ticaret odası, 2 deniz ticaret odası, 113 ticaret borsası bulunuyor.

HAİNLER ODALARDA YUVALANDI
FETÖ'nün önemli karar alma organları Türkiye genelinde faaliyet gösteren oda meclislerine girmek için büyük çaba göstermişlerdi. Darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlarda Kocaeli'nden Gaziantep'e kadar birçok ticaret odasında operasyon yapıldı, bazı başkanlar da örgütle bağlantıları nedeniyle tutuklandı. Bazı oda başkanları ve üyeleri de gözaltına alındı.

İHRACATÇILAR DA TEMİZLİYOR
TİM'de de FETÖ'yle ilgili temizlik harekâtı sürüyor. İhracatçı birliklerinin yönetiminde bulunanlar seçimle gelmeleri nedeniyle doğrudan görevden alınamıyor. Bu nedenle de FETÖ yapılanmasıyla ilişkilerini 17 Aralık sonrası sürdürülenlerin görevi bırakmaları isteniyor. Nitekim toplam 60 ihracatçı birliğinde aylık yönetim kurulu toplantıları da haftalık yapılarak katılmayanların üyelikleri düşürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB’da FETÖ temizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN