Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brexit’le ilişkiler daha iyi olacak

İngiltere’nin AB’den çıkışı sonrası ilişkilerimizin daha iyi olacağını belirten Uluslararası Ticaretten Sorumlu Bakan Greg Hands, “Savunma, altyapı, sağlık, nükleer enerji ve finansı öncelikli alanlar olarak belirledik” dedi

Giriş Tarihi: 8.10.2016
Brexit’le ilişkiler daha iyi olacak
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı (Brexit) sonrası ile adanın ilişkilerinin seyrini Birleşik Krallık Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Greg Hands SABAH'a anlattı. İngiltere'nin çıkmasının aylar belki de yıllar alabileceğini söyleyen Hands, " Avrupa Birliği'nin dışında bir ülke olarak daha önemli hale gelecek. Şu anda da ile olan ticaretimiz Rusya, Meksika gibi birçok büyük ülkeden fazla. Türkiye ile İngiltere'nin ikili ilişkilerinin özellikle ekonomi alanında çok daha iyi olacağını düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.

BEŞ ÖNCELİKLİ ALAN VAR
Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerde beş öncelikli alan belirlediklerini de söyleyen Hands, "Türkiye ile güvenlik ve savunma, altyapı özellikle de havalimanları ve büyük projeler, sağlık, nükleer enerji ile finans alanlarında işbirliklerinin gelişmesi için yoğun çaba sarfedeceğiz" şeklinde konuştu. Türkiye'nin gümrük birliği içinde olan ülkelerinden biri olması nedeniyle farklı bir yapısı da olduğunu belirten Hands, "Pazarlıklar sonrasında çıkacak önemli konulardan biri de bu. Biz mümkün olan en düşük engellerle ve ticaretin en yüksek şartlarıyla serbestçe olması gerektiğini inanıyoruz. Partnerlerimizle serbest ticaret anlaşmaları da imzalayacağız" dedi.

TÜRKİYE BÖLGE İÇİN HAYATİ
Türkiye'nin etrafında birçok sorun olduğunu bu sorunların aşılması için de Türkiye'nin hayati bir öneme sahip olduğun belirten Hands, "Türkiye bölgesel bir aktör olarak Ortadoğu, Rusya ve Orta Asya gibi birçok yerle teması olan bir ülke. Çok önemli bir işbirliği şansımız var" dedi.

YATIRIM VE SERBEST TİCARETİN ÖNÜ AÇILSIN
Türkiye'den ve tüm dünyadan firmaların İngiltere'ye gidip yatırım yapmasını iş yaratmasını sağlamaya çalışmak için hareket edeceklerini söyleyen Hands, kurumlar vergisini yüzde 28'den 20'ye indirdiklerini ve 2020'de bu oranı yüzde 17'ye çekeceklerini belirtti. Bakan Hands, özellikle Türk start-up'ların Ada'ya ilgisinin son dönemde arttığını açıkladı.

TÜRKÇE OKUDUM TÜRKİYE'NİN HAYRANIYIM
Brexit ile temmuzda kurulan departmanın başına geçen Hands, tam bir Türkiye hayranı. Hands, "Ben Türkiye'nin büyük bir hayranı ve dostuyum. İlk olarak Türkiye'ye 1988'de geldim. Gelmeden bir yıl boyunca Cambridge'de Türkçe dersleri aldım o dönem. Ülkenize ilk yolculuğumu trenle yaptım ve tam üç gün sürdü. Türkiye o günden bu yana büyük gelişim gösterdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brexit’le ilişkiler daha iyi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN