Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolardaki yükseliş devam etmez

Giriş Tarihi: 8.10.2016
Dolardaki yükseliş devam etmez

Dövizdeki hareketin piyasa koşullarına göre şekillendiğini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet , yükselişin geçici olduğunu söyledi

Dünyadaki krize rağmen Türk ekonomisinin sağlam olduğunu belirten AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet , dolardaki yükselişin geçici olduğunu söyledi. Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına gideceği yönündeki beklentinin doların ateşini yükselttiğine işaret eden Muş, "Ekonomimiz sağlam. Avrupa'daki 28 ülke içinde en güçlü ekonomiye sahip ülkeler içinde ilk 4'ün içindeyiz" dedi. Döviz fiyatlarındaki hareketin piyasa koşullarına göre şekillendiğine dikkat çeken Muş, şunları söyledi: "Fed'in geçen yıl faiz artıracağı söylendiğinde piyasalar bunu fiyatlandırdı. Daha sonra 'Kademeli faiz artırımı yapacağız' dedi. Geldiğimiz noktada faizi artıramadı. Faiz artırımına gitmesi ABD ihracatını zorlayacaktır."

RİSKLERE DAYANIKLIYIZ
Avrupa Merkez Bankası'nın piyasaya her ay 80 milyar euro pompaladığının altını çizen Muş, "'nin cari açığı makul seviyede, bütçe açığı çok iyi noktada. Enflasyon düşüyor. Ekonomimiz risklere karşı çok daha dayanaklı" dedi. Bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 33 seviyesinde bulunduğunu hatırlatan Muş, bu oranın Japonya'da yüzde 250, Avrupa ve ABD'de yüzde 100 olduğunu kaydetti.

KURDAKİ HAREKET YATIRIMI ETKİLEMEZ
Dolarda son dönemde yaşanan yükselişin yatırımları etkilemeyeceğine işaret eden Muş, "Daha önce de bu seviyelere çıktı daha sonra indi. Dünya hiç olmadığı kadar büyük bir ekonomik krizden geçiyor. 2008 yılında yaşanan krizden sonra talepte bir sorun olduğunu görüyoruz. Borçluluk oranı da çok yüksek. Dünyanın bunu oturup tartışması gerekir. Gelir adaleti de sağlanmalı. Türkiye bunlara rağmen çok iyi durumda, derin bir kriz yaşamıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolardaki yükseliş devam etmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN