Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın si ’de

Dünya liderleri ve sektörü oyuncuları bugün İstanbul’da bir araya geliyor. ’de ilki 39 yıl önce gerçekleşen organizasyona, 80 ülkeden 250’nin üzerinde bakan ve üst düzey özel sektör temsilcisi konuşmacı olarak katılacak

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Dünyanın enerjisi Türkiye’de
İstanbul'da düzenlenen Dünya Kongresi için geri sayım başladı. "Enerji Olimpiyatları" olarak nitelendirilen 9 -13 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleşecek kongre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde ve Enerji Bakanlığı evsahipliğinde gerçekleşecek. 80 ülkeden 250'nin üzerinde konuşmacının katılacağı kongrenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. 'yi Başbakan Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak temsil edecek. , kongreye 39 yıl önce 1977'de ev sahipliği yapmıştı.

60'IN ÜZERİNDE DEVLET ADAMI KATILACAK
Enerji dünyasının gündemini belirleyen kongreye İran Enerji Bakanı Hamid Çitçiyan, Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Doğal Kaynaklar Bakanı Khalid Al-Falih, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Irak Elektrrik Bakanı Qasım M. Al-Fahdawi, Cezayir Enerji Bakanı Noureddine Boutarfa, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Mohamed Al Mazrouei, Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino Avrupa Komisyonu Enerji Birliği'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic'in de aralarında bulunduğu 60'ın üzerinde devlet adamı katılacak. "Yeni Ufukları Kucaklamak (Embracing New Frontiers)" temasından hareket eden kongrede uluslararası dev enerji firmalarının tepe yöneticileri de bulunacak. BP Group İcra Kurulu Başkanı Bob Dudley, E.ON Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Johannes Teyssen, Gazprom CEO'su Alexey Miller, Saudi Aramco CEO'su Amin Nasser, SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev, TANAP CEO'su Saltuk Düzyol, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol gibi enerji dünyasının önemli aktörlerinin yanı sıra Total, Lukoil, EDF, Tokyo Gaz DHL, Nestle, Siemens gibi şirketlerin CEO'ları kongredeki farklı oturumlardaki sunumlarıyla enerji dünyasının gündemini tartışacak.

PARİS'TEN SONRA İLK ZİRVE
Paris'te düzenlenen kritik İklim Değişikliği Zirvesi (COP21) sonrası gerçekleşecek ilk küresel enerji etkinliği olma özelliğini taşıyan kongre hakkında SABAH'a konuşan Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hasan Murat Mercan, "23. Dünya Enerji Kongresi'ni Türkiye'de düzenlemekten büyük gurur duyuyor, delegeleri ağırlamak için sabırsızlanıyoruz. Dünyanın en önemli enerji pazarlarının kesişme noktasında yer alan Türkiye, enerji konusunda çok büyük küresel değişikliklerin yaşandığı bir zamanda çok önemli bir zirveye ev sahipliği yapıyor" diye konuştu. Enerji teknolojileri ve şirket yapılarını değiştirmesi ile yeni teknolojilerin enerji piyasası üzerine etkilerinin tartışılacağını belirten Mercan, "20-30 yıl sonra nasıl bir enerji piyasası ve yapısının ortaya çıkacacağı tartışılacak. Kömürdeki gelişim kadar nükleer enerji ve sürdürülebilir enerji de diğer konu başlıkları olarak dikkat çekiyor" diye konuştu. Enerji güvenliğinin ise son yılların en can alıcı konularından biri olduğunu dile getiren Mercan, kongrede enerji güvenliği başlığı altında Ortadoğu ve Türkiye bağlamında uzmanlar, politikacılar ve enerji yatırımcıları açısından sorunun değerlendirileceğini belirtti. İran, Irak ve Doğu Akdeniz bölgesinin enerji dünyasındaki rolünün de tartışılacağı kongrenin dördüncü günü Afrika'ya ayrıldı. Afrikalı liderlerin ve yatırımcıların katılacığı oturumlarda Sahra Altı Afrika'da sürdürülebilir enerji ve enerji güvenliği konuları ele alınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın enerjisi Türkiye’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN