Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ye birkaç yıl içinde 1 milyar dolar yatıracağız

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Enerjiye birkaç yıl içinde 1 milyar dolar yatıracağız
Akfen Holding, 'nin zamanla artan talebini karşılayabilmek için tamamı yenilenebilir kaynaklardan oluşan ve enerji sektörünün her alanında sürdürülebilir üretim yapacak yepyeni bir platform kurdu. Bu alandaki hedeflerini gerçekleştirmek üzere de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ile ortaklık sözleşmesi imzaladı.

PORTFÖYÜ BÜYÜTECEĞİZ
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi , "Akfen Yenilenebilir Enerji şirketimizde EBRD ve IFC ile yüzde 16.67'şer oranında ortaklık sözleşmesi imzaladık. Ortaklık kapsamında sağlanacak 200 milyon dolarlık özkaynak şirketimiz bünyesinde geliştirilen projeler ile hayata geçirmeyi planladığımız yenilenebilir enerji yatırımlarının inşası ve geliştirilmesi için kullanılacak" dedi. Enerji sektöründe yenilenebilir her kaynaktan enerji üretimi yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Akın, "Enerji sektöründeki yatırımlarımız ile bugüne kadar 237 MW kurulu kapasite geliştirdik, bunun 26 MW'ını satmıştık. Elimizdeki 211 MW'lık kurulu kapasiteye son dönemde güneş projelerini de ekledik. Önümüzdeki dönemde portföyümüzü büyütmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Akın ayrıca JES (jeotermal) ve su depolama kapasitesine sahip baraj tipi HES projeleri ile de ilgilendiklerini, EBRD ve IFC ile yapılan ortaklık kapsamında yaratılacak 200 milyon dolarlık kaynak ve şirketin sağlayacağı proje finansmanları ile 1.000 MW Kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Akın, "Böylelikle Türkiye enerji sektörüne birkaç yıl içinde ortaklarımızla beraber 1 milyar dolar yatırım yapacağız" dedi.

TÜRKİYE'YE İNANCIMIZ TAM
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Birinci Başkan Yardımcısı Phil Bennett, "EBRD olarak, Türk ekonomisinin genel uzun vadeli temel göstergelerine ve ülkenin enerji pazarının potansiyeline güçlü bir inancımız var. Türkiye'nin ithal ettiği fosil yakıtlara bağımlılığı devam ederken hükümetin yenilenebilir enerji üretimini destekleme çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjiye birkaç yıl içinde 1 milyar dolar yatıracağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN