Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslam Kalkınma Bankası’ndan yatırımlara tam destek var

İslam Kalkınma Bankası Direktörü Jelassi, ’ye yatırımları için ciddi bir destek sağlamayı planladıklarını belirterek, “Yatırımcının daha düşük maliyetli finansman kullanmasına yardımcı olabiliriz” dedi

Giriş Tarihi: 9.10.2016
İslam Kalkınma Bankası’ndan yatırımlara tam destek var
İslam Kalkınma Bankası Direktörü Saleh Jelassi, 'deki öncelikleri arasında sektörünün önemli bir yeri olduğunu söyledi. Bankanın, son iki yılda enerji sektörüne 540 milyon dolar kaynak sağladığını ve bu şekilde 2 milyar doların üzerinde yatırımın gerçekleşmesine yardımcı olunduğunu anlatan Jelassi, sağladıkları bu finansmanın büyük bir bölümünün yenilenebilir enerji ve sanayide enerji verimliliğinin geliştirilmesi için kullanıldığını belirtti. Jelassi, bu yatırımların sonucu olarak Türkiye'de 600 megavatlık kurulu gücün devreye alındığını ve Türkiye'nin enerji ithalatına katkıda bulunulduğunu ifade etti. Yatırımcıların karşılaştığı en büyük zorluklardan birisinin yüksek finansman maliyeti olduğunu aktaran Jelassi, söz konusu finansmanların hacminin çok büyük olması sebebiyle Türkiye'deki enerji yatırımcıları için daha yenilikçi bir finansman modeli geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Jelassi, "Banka olarak, enerji alanındaki yeni yatırımları desteklemek için piyasa tabanlı yapılar aracılığıyla özel sektörden de bazı fonları harekete geçirmek istiyoruz. İslam Kalkınma Bankası'nın AAA reytingini kullanarak, Türkiye'deki enerji yatırımcılarının daha düşük maliyetli finansman kullanmasında ve enerji yatırımlarının gerçekleşmesinde yardımcı olabiliriz" dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİYİ DESTEKLEYECEK
Türkiye'de elektrik üretim, iletim ve dağıtımıyla doğalgaz depolama alanlarında altyapı yatırımlarına ihtiyacın arttığının bilincinde olduklarını belirten Jelassi, "Güçlü bir talep ve banka tarafından kabul edilebilir projelerle, Türkiye'ye gelecek 10 yılda enerji yatırımları için ciddi bir destek sağlamayı planlıyoruz. Yenilenebilir enerji alanı destekleyeceğimiz temel alanlardan biri olmaya devam edecek. Öte yandan, finansmanımız tabi ki yenilenebilir enerjiyle sınırlı değil" şeklinde konuştu.

"KONYA'NIN GÜNEŞİ BİZİ CEZBETTİ"
Jelassi, bankanın Türkiye'deki güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarını desteklemeye devam edeceğini ve yenilenebilir kaynakların devreye girmesiyle hem enerji arz güvenliğine hem de emisyon salınımının düşürülmesine katkıda bulunacaklarını belirtti. Bu yatırımlarda kullanılacak enerji ekipmanlarının yerli üretimle yapılmasının ithalat faturasını düşürmede ve yeni istihdam oluşturmada önemli olduğunu anlatan Jelassi, şunları kaydetti: "Bu yüzden, Türkiye'nin güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımlarında kullanılmak üzere geniş çaplı ekipman üretimini sağlamasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu durumun ayrıca Türkiye'nin makroekonomik göstergelerini iyileştireceği görüşündeyim. Bu doğrultuda Konya-Karapınar'daki güneş enerjisi projesinde yatırımcıları destekleyeceğiz. Çünkü bu projeyle kullanılacak ekipman ve teknolojilerin yerli üretim kapasitesini geliştirmek de amaçlanıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam Kalkınma Bankası’ndan yatırımlara tam destek var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN