Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TL’ye güven tam

Moody’s sonrasında yabancılar Türk varlığı almaya, yerliler ise satmaya devam etti. Kredi hacmi de bir haftada 26 milyar TL arttı. Son çeyreğe ilişkin beklentiler güçlendi

Giriş Tarihi: 9.10.2016
TL’ye güven tam
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in not indirimi yabancının Türkiye'ye güvenini zedelemezken, yerli yatırımcı da 15 Temmuz'da sergilediği tutumu sürdürüyor. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, yabancı yatırımcılar not indiriminin hemen ardından 23-30 Eylül arasında hisse senedi ile tahvil- bono piyasasında 619 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. 15 Temmuz sonrasında 11 milyar dolarlık satışı yaparak TL'ye sahip çıkan yerli yatırımcılar, Moody's sonrasındaki hafta da 3 milyar 831 milyon dolarlık döviz satışı yaptı.

KREDİLERDE PATLAMA
Not indiriminin ardından en çarpıcı gelişme kredi piyasasında yaşandı. Merkez Bankası'nın devam eden faiz indirimlerinin etkisiyle bankaların kısmen de olsa başladığı faiz indirimi kredilerde rekor artışa neden oldu. Bankacılık sektörünün kredi hacmi 23-30 Eylül arasındaki haftada 26.1 milyar TL ile yüzde 1.68 artarak 1 trilyon 573 milyar liraya çıktı. Kredi hacmindeki haftalık artış, önceki 5 haftanın ortalaması olan binde 7'lik artışın 24 katı kadar oldu. 'de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından dolarda satış baskısının güçlendiği gözlenirken, analistler adeta piyasa yapıcısı gibi davranan yerli yatırımcının gerçekleştirdiği döviz satışlarının 'sigorta' işlevi gördüğü görüşünde. Vatandaşın dolar satışına geçen haftada devam ettiğini belirten İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, "Bu vatandaşın da TL'ye olan güvenini gösteriyor" dedi. ABD Merkez Bankası'na yönelik beklentilerin aralık ayına sarktığının altını çizen Turşucu, doların 3 TL'de dengeleneceğini, borsanın 80 bine yükseleceğini ileri sürdü.

3 TL'NİN ALTI GÖRÜLEBİLİR
Tür kiye'den fon çıkışlarının sınırlı kalması ve gelişmekte olan piyasalara ilginin devam etmesi ile birlikte ABD seçimlerinden Clinton'un galip çıkması halinde dolarda 3 TL seviyesinin altının görülebileceği belirtiliyor. Merkez Bankası'nın 20 Ekim'deki toplatıda da faiz indirimine imza atabileceğine çeken uzmanlar, gelişmekte olan ülke piyasalarına göre yüzde 37 iskontolu olan Borsa İstanbul'da yabancı alımlarının devam edeceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TL’ye güven tam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN