Yerli tasarım gemiler 5 ülkeyi aydınlatacak

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Yerli tasarım gemiler 5 ülkeyi aydınlatacak

Tamamı Türk üretimi olan gemileriyle 5 ülkenin elektrik ihtiyacını karşılayan Karadeniz Holding, yeni tasarım Osman Khan ve Ali Khan’ı Enerji Kongresi’nde tanıtacak

Karadeniz Holding'in uluslararası iştiraklerinden olan Karadeniz Powership filosuna toplam 1.200MW gücünde 4 yeni gemisi daha katılıyor. Tamamı Türk mühendislerinin tasarımı olan ve Türk tersanelerinde üretilen her biri 480MW'lık Karadeniz Powership Osman Khan ve Karadeniz Powership Ali Khan'ın yanı sıra her biri 120MW'lık Karadeniz Powership Gökhan Bey ve Karadeniz Powership Yasin Bey enerji gemileri denizlerine açılıyor. Karadeniz Powership, Osman Khan ve Orhan Ali Khan'ı Dünya Enerji Kongresi'nde tanıtmaya hazırlanıyor. Karadeniz Holding CEO'su Orhan Karadeniz, enerji gemilerinin 5 ülkenin elektrik ihtiyacının önemli kısmını temin edebildiğini söyledi. Karadeniz, "Hem sıvı yakıt hem de doğal gazla elektrik üretebilen enerji gemileri, ülkelerin elektrik şebekesine yüksek gerilim seviyesinden bağlanarak, sadece bulundukları noktada ya da şehirde değil, gittikleri ülkenin her köşesinde elektrik ihtiyacının giderilmesine katkı sağlıyorlar. Enerji gemilerimiz kullanılan son teknoloji ve özel tasarımlarıyla enerji verimliliği konusunda da hassas ve çevre dostu bir alt yapıyla inşa ediliyor" ifadelerini kullandı.

2 BİN 700 MW ÜRETİM HACMİ VAR
Powership'lerin tasarım ve mühendislik çalışmalarının İstanbul merkez ofisinde yapıldığını belirten Karadeniz, "Üretimi ise Tuzla'daki Sedef tersanesinin yanı sıra Gemak ve Yalova'daki Hatsan tersanelerinde gerçekleşiyor. 6 bine yakın gemi inşa ve yan sanayi çalışanına istihdam sağlıyoruz" diye konuştu. 13 gemi ve 2 bin 7000 MW'lık üretim hacmiyle dünyanın en büyük enerji gemisi filosuna sahip olduklarını vurgulayan Karadeniz, Güney Irak'ın yüzde 15'i, Gana'nın 22'si, Lübnan'ın 27'si, Zambiya'nın 16'sı ve Endonezya'nın yüzde 31'inin elektriğini sağladıklarını aktardı. Karadeniz, "Gana ve Endonezya'da devreye girecek yeni gemilerimizle bu ülkelerdeki üretim kapasitemiz daha da artacak" dedi.

GELİŞMİŞ ÜLKELERE ENERJİ İHRAÇ EDİYOR
Orhan Karadeniz, acil enerji ihtiyacı olan ülkelerin hedef pazarları olduğunu belirterek, "Başlangıçta Afrika ve Asya'da bu tarz bir talep olduğu için o bölgelere yöneldik ama proje büyüyünce Powership'in en gelişmiş ekonomiler için bile vazgeçilmez bir çözüm olduğu görüldü" dedi. Karadeniz, gelişmekte olan ülkenin yanı sıra, gelişmiş ülkelerde de enerji ihraç edebildiklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli tasarım gemiler 5 ülkeyi aydınlatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN