Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sının gözü Türkiye'de

’da başlayan 23’ncü Kongresi’ne, Erdoğan ve Putin görüşmesi damgasını vuracak. Başbakan Yıldırım ve Bakan Albayrak'ın açılış konuşmalarını yaptığı zirvede Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Moros, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'da konuşmalarını gerçekleştirdi. İstanbul’da 9-13 Ekim arası yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen 23'ncü Dünya Enerji Kongresi'ne OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo ve birçok ülkeden devlet ve hükümet yetkilisi ve ayrıca Gazprom, BP, Saudi Aramco gibi enerji devlerinin yetkilileri de katılıyor.

Giriş Tarihi: 10.10.2016 10:32 Güncelleme Tarihi: 24.10.2016 15:18
Enerji dünyasının gözü Türkiye'de

PUTİN VE ERDOĞAN BERABER GELDİ

23. Zirvesi'ne Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan birlikte geldiler. Rusya ve Azerbaycan liderlerinin katıldığı enerji kongresinin açılış konuşması gerçekleştirildi. Zirvenin başlamasına dakikalar kala Putin, Aliyev ve Erdoğan'ın oldukça samimi sohbetleri de gözlerden kaçmadı.

PETROLÜN GÖZÜ KULAĞI İSTANBUL'DAKİ ZİRVEDE

Diğer taraftan 28 Eylül'de petrol üretiminin kısılması yönünde anlaşan OPEC ülkelerinden temsilciler de kongreye katılacak. Alınan bu kararın nasıl uygulanacağının OPEC ve OPEC dışı petrol üreticileri tarafından kongrede resmi olmayan görüşmelerde tartışılması bekleniyor. Üretimin Kasım ayından itibaren azaltılması planlanıyor. OPEC ülkeleri Kasım sonunda Viyana'da tekrar bir araya gelecek.

DÜNYA ENERJİ KONGRESİ BAŞLADI

VENEZUELA İLE İLK ANLAŞMA İMZALANDI

Dünya Enerji Zirvesi için 'da bulunan ülke ve enerji liderleri Cumhurbaşkanı tarafından da kabul ediliyorlar. Bu anlamda zirve ilk meyvesini verdi ve Venezuela ile ilk enerji anlaşmamız imzalandı.

85 ÜLKEDEN 265 KONUŞMACI

Pazar akşamı kongrenin açılışını gerçekleştiren Enerji Bakanı Berat Albayrak, 85 ülkeden 265 konuşmacının katıldığı kongre ile enerji paydaşlarını bir araya getirerek adil bir küresel geleceğin inşa edilmesi açısından önemli bir görevi yerine getirdiklerini söyledi. Albayrak, bu organizasyonun "barış için paylaşım" ilkesine büyük bir katkıda bulunmasını umduğunu söyledi.

40 YIL SONRA AYNI YERDE DÜNYA ENERJİ KONGRESİ

ANA TEMA 'YENİ UFUKLARI KUCAKLAMAK'

Dört gün sürecek kongre boyunca katılımcılar enerji endüstrisinin karşı karşıya bulunduğu kritik meseleleri kongrenin ana teması "Yeni Ufukları Kucaklamak" başlığı altında mercek altına alacaklar.

ANA BAŞLIKLAR

Global enerji sistemlerinin geleceği, güvenilir enerji sistemlerinin inovasyonu, enerji sorununa politik çözümler ve Afrika için sürdürülebilir bir enerji geleceği kongrenin ana başlıklarını oluşturuyor.

İLKİ 1924'TE YAPILMIŞTI

İlki 1924'te olmak üzere üç yılda bir düzenlenen Dünya Enerji Kongresi, lider ve uzmanların enerji konusunu tüm yönleriyle ele aldıkları, dünyanın bir numaralı enerji platformu konumunda. Bununla birlikte kongre yöneticilere de teknolojilerini tanıtma ve yeni iş imkânları keşfetme olanağı sağlıyor.

40 YIL ARADAN SONRA YİNE İSTANBUL'DA

Dünya enerji sektörünün devleri, 40 yıl aradan sonra yenidenİstanbul'da bir araya geliyor. 1977 yılında 10. Dünya Enerji Kongresi'nin gerçekleştirildiği İstanbul, bu kez 23. Dünya Enerji Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor.

Dünya Enerji Konseyi'nin enerji ile ilgili projeksiyonlarını açıkladığı kongrede konsey 2030 yılından önce kişi başına düşen enerji talebinin zirve yapacağını aktardı. Konsey, teknolojik ilerleme, hükümet politikaları ve düşük büyüme oranlarının sektörü gelecek yıllarda önemli oranda etkileyeceğini belirtti.

KRİTİK 'DÜNYA ENERJİ KONGRESİ' BAŞLADI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji dünyasının gözü Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN