‘Paranın üzerindeki maliyetler düşürülecek’

Giriş Tarihi: 10.10.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sıkça eleştirdiği, yatırımların önünde bariyer olan yüksek faizlerin aşağıya çekilmesi için düğmeye basıldı. Hükümet, mevduat faizlerinin aşağı çekilmesi için Merkez Bankası ve bankalarla masaya oturdu. Yatırım ortamının desteklenmesi, iç tüketimin artması, sanayide çarkların daha hızla dönmesi için finansman maliyetini düşürecek adımlar atılacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, karşılık oranları, vergiler başta olmak üzere paranın üzerindeki maliyetlere dikkat çekerek, "Paranın üzerindeki maliyetlerin azaltılması gerekiyor. Biraz daha destekle bu faizler düşecek. Bankacılık, finans sektörü de olumlu tepki veriyor" dedi. Bakan Zeybekci, hükümetin Merkez Bankası ile uyumlu bir çalışma ortaya koyduğunu belirterek, "Demek ki kavga etmeden, dövüşmeden de uyum olabiliyormuş" dedi.

ABD'DE ÜRETİM DÜŞÜYOR
ABD'nin üç yıldan bu yana faizi artıracağım diyerek sadece çeyrek puanlık performans gösterdiğini kaydeden Zeybekci, "Amerika yine aynı şekilde bir çeyrek bir şey yapar. İhracat aleyhine inanılmaz dönüşüm var. Değerli dolarla, ithalat son derece cazip hale gelir ihracat ise oldukça zorlaşır. Üretim düşüyor. Büyümeyle ilgili istihdamla ilgili elde edilen sonuçları üç dört adım sonra kaybedersiniz" yorumunu yaptı.

GÜMRÜK BİRLİĞİ HAMLESİ
Gümrük Birliği'nin (GB) güncellenmesi konusunda Brüksel'de bir dizi temasta bulunan Zeybekci, "'nin de AB üyesi ülkelerin 3'üncü ülkelerle yaptığı anlaşmalara doğrudan katılmasını sağlayacak adımlar atılacak. 2017 başından itibaren görüşmeler başlayacak. Tarım, gıda, kamu alımları, hizmetler, teknoloji alanlarında güncelleme bizim için önemli" dedi. Zeybekci, "Cezayir, Meksika gibi ülkeler AB ile yaptığı anlaşmalarda her türlü kolaylığa kavuşurken, bu ülkelerle işbirliği yapamıyor. Burada yaptığımız görüşmelerde de güzel, önemli gelişmeler oldu. GB şu hali ile sürdürülemez. Teknik olarak tehdit eden bir durum oluştu. otomatik olarak anlaşmalara taraf olmalı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Paranın üzerindeki maliyetler düşürülecek’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN